Strona główna » Aktualności
Menu
Partnerzy
bilardsklep.pl
Oficjalny partner w Polsce
Lissy
Aramith
Cudowne produkty cukiernicze
Sportowa Internetowa Telewizja
Mak Marketing
Sport Klub
Sport Klub
Współpracują z nami
Aktualności

Mistrzostwa Europy w Bilard - Włochy 2019 . Polacy bezkonkurencyjni w 14/1 !!!

Dodano: 2019-04-29
Zmodyfikowano: 2019-04-29

Nie ma granic dla Biało - Czerwonych! Złoto, srebro i brąz dla Polski w 14/1. Skowerski indywidualnym Mistrzem Europy po raz pierwszy w historii.

 

 

Po raz dziesiąty zdarzyło się, by reprezentanci jednego kraju zdobyli co najmniej trzy medale w jedną odmianę na Mistrzostwach Europy. Takiego wyczynu przed Polakami dokonywali tylko Niemcy i Szwedzi. A niemniej doniosłą historię napisał Karol Skowerski ( Nosan Kielce) , który zdobył swój pierwszy tytuł Mistrza Europy. 

 

Zadanie miał arcytrudne. O złoto przyszło mu bowiem walczyć z jednym z najwybitniejszych ekspertów od 14/1 na Starym Kontynencie - z Tomaszem Kapłanem ( Nosan Kielce) , który złoto w tę odmianę zdobył w 2011 roku, a od tego czasu tylko epizodycznie opuszczał podium. Lepiej zaczął Kapłan, który objął prowadzenie 23-3. To zawodnik, który nie musi ponosić ryzyka, mając w zanadrzu sztuczki taktyczne, na które rzadko znajduje się skuteczna odpowiedź. Tym razem jednak zostawił grę rywalowi, z czego Skowerski skorzystał, robiąc 106-punktowego breaka. Dzięki temu mógł cierpliwie czekać na kolejną szansę, byle nie dopuścić Kapłana do stołu. Kapłan znalazł sposób na jeszcze 22 punkty. Po tym Skowerski zakończył mecz, zdobywając swój czwarty medal Mistrzostw Europy. Skowerski ma tym samym medale już w każdą z odmian, ale najlepszy okazał się po raz pierwszy. 

 

Dla Kapłana to szósty medal Mistrzostw Europy w 14/1. Po raz trzeci zdobył srebro w tę odmianę. Kapłan o finał walczył z Mariuszem Skonecznym ( Duet Lipiński Dachy Tomaszów Mazowiecki ) . I choć to młodszy z Polaków popisał się wyższym breakiem w tym meczu, Kapłan rozstrzygnął mecz dzięki dojrzałości taktycznej, wygrywając 125-69. Dla Mariusza Skonecznego to trzeci brązowy medal Mistrzostw Europy. Po raz drugi staje na podium 14/1. 


 


Skowerski w drodze po tytuł mierzył się z bardzo trudnymi rywalami. W półfinale Mario He pokonał 125-33 głównie dzięki podejściu w wysokości 77 punktów. Rundę wcześniej Christian Sparrenloev-Fische przez większość meczu utrzymywał przewagę około 50-60-punktową, a w 1/8 finału Mistrz Świata Albin Ouschan okazał się bezradny wobec blisko dziewięćdziesięciopunktowego breaka Skowerskiego. Wcześniej Skowerski pokonał Daniele Correriego, Georga Hoeberla i Besara Spahiu.  

 

Kapłan najwyższym breakiem popisał się w ćwierćfinale, "częstując" Miguela Silvę 97-punktowym podejściem. Pozostałe mecze wygrywał dzięki przede wszystkim wybitnym zdolnością taktycznym, rzadko przekraczając 40 punktów w jednym breaku. 

 

Najwyższe podejście Mariusza Skonecznego to 98 punktów z ćwierćfinału przeciwko Matsowi Schjetne. Blisko medali byli także pozostali Polacy. Konrad Juszczyszyn ( ERG Bieruń Folie) dopiero w ćwierćfinale uległ Mario He, a Mieszko Fortuński ( ERG Bieruń Folie) - rundę wcześniej - Sparrenloev-Fischerowi. 

 

Panie jak na razie bez błysku. Oliwia Czupryńska ( Nosan Kielce) w 1/8 finału uległa Kristinie Tkach, a Ewa Bąk ( MUKS IKS Tarnów ) - rundę wcześniej Claudi von Rohr. Rosjanka wygrała rywalizację Pań przed Tamarą Rademakers-peeters, von Rohr i Marharytą Fefilovą. 

14/1 nie od dziś była bodaj najlepszą odmianą Polaków na Mistrzostwach Europy. W przeszłości w rywalizacji Pań i Panów na jej podium meldowało się po dwóch zawodników z Polski. Nigdy wcześniej jednak nie było ich aż trzech i nigdy też nie udało się jej zdominować w takim stopniu. 

 

Klasyfikacja medalowa po pierwszej z odmian:

1. POLSKA 1-1-1

2. Rosja  1-0-0

3. Holandia 0-1-0

4. Białoruś 0-0-1

4. Szwajcaria 0-0-1

4. Austria 0-0-1 

 

W poniedziałek rozpoczyna się rywalizacja w dziesiątkę. Przy stołach oprócz kobiet i mężczyzn zobaczymy osoby na wózkach inwalidzkich.

Start reprezentacji Polski jest sfinansowany ze środków Polskiego Związku Bilardowego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki

 

Pełna relacja z Mistrzostw dostępna będzie na stronach europeanpoolchampionships.eu oraz kozoom.com:

 

Emil Paliwoda

 

 

 


 

Powrót
© 2019 Polski Związek Bilardowy
Powered by NET System