Video na żywo

Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych
2023-12-29

Adam Wilk i Marcin Kubalski złotymi medalistami

W dniach 13-15 września w Kieleckim Centrum Bilardowym odbyły się Mistrzostwa Polski w Pool Bilard Osób Niepełnosprawnych w 8-bil i 9-bil. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał Prezes PZBil p. Grzegorz Kędzierski oraz Sekretarz PZBil p. Izabela Gajek.

Tytułów mistrzowskich bronili Adam Wilk z klubu Frame Łódź oraz Marcin Kubalski z Konsalnetu Warszawa. W zawodach wystartowali jeszcze: "wózkowicz" z kadry Polski E. Malanowski, kielczanin M. Kłusakiewicz a Rzeszów reprezentowali J. Cyrul, A. Kokoszka oraz M. Śledzianowski. Z dalekiej północy przyjechał A. Gronostaj, z Dębicy M. Cieśla i Ł. Kolak a stawkę uzupełnili: zawodniczka z Wrocławia jedyna kobieta na Mistrzostwach Magdalena Gulewicz - Wesołowska oraz „wózkowicz„ z Warszawy P. Iwanicki.

Zawodnicy walczyli przez dwa dni, poziom zawodów był bardzo wysoki i sypnęło niespodziankami, ale po kolei. Pierwszy dzień to gra w odmianę "8" bil i zgodnie z przewidywaniami faworyci zameldowali się w półfinałach. W finale naprzeciw siebie stanęli: obrońca tytułu z 2016 Adam Wilk i "Stary Mistrz" Marcin Kubalski. Mecz praktycznie bez historii, Kubalski wygrywa i odzyskuje tytuł Mistrza Polski na rok 2017.

Drugi dzień mistrzostw, gra w „9-bil" i niespodzianka goni niespodziankę a w roli głównej zawodnicy "Radości" Dębica. M. Cieśla osiąga "Finał lewej" i walczy o wejście do półfinału a za chwile Ł. Kolak wygrywa z faworyzowanym A. Gronostajem i melduje się w półfinale - ma już medal. W drugim półfinale spotykają się M. Kubalski oraz kadrowicz Emil Malanowski. Tutaj jesteśmy świadkami wielkiej sensacji - po zażartym pojedynku wygrywa 6:5 Emil Malanowski. Marcin Kubalski tylko z brązowym medalem. Finał wygrał zdecydowanie A. Wilk pokonując zmęczonego E. Malanowskiego 7:1.

Adam Wilk zdobył dwa medale: tytuł mistrzowski w odmianę „9" bil oraz srebrny medal w „8" bil. Marcin Kubalski zdobył tytuł w odmianę w "ósemkę" i został "tylko" brązowym medalistą MP ON w 9-bil. Emil Malanowski zdobył srebrny medal w „9" bil i został brązowym medalistą MP ON w „8-bil". Medale zdobywali jeszcze: A. Gronostaj - brązowy medal w „8-bil" oraz Ł. Kolak - brąz w „9-bil".

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej ON na którą składały się wyniki z czterech turniejów Grand Prix i Mistrzostw Polski został Marcin Kubalski i zdobył tym samym piękny Puchar ufundowany przez Prezesa PZBil.

Niezwykle przyjazna atmosfera, jaka panowała podczas zawodów to zasługa Organizatorów, w osobie pani Sekretarz PZBil - Izabeli Gajek oraz współorganizatorów „YMCA - Square" Kraków - p. Andrzeja Siejko - Dyrektora Turnieju. Specjalne podziękowania dla Sędziego Głównego zawodów pana Sławomira Wolańskiego, „Dobrego Ducha" Mistrzostw Polski ON oraz Józefa Mikołaja Grzyba, dzielnie „walczącego" ze sprawami związanymi z dokumentacją i protokołami meczowymi.

W mistrzostwach wzięła również udział niepełnosprawna młodzież ze specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych w Kielcach.

Impreza została dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz pomocy Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Sportowego. Zwycięzcy otrzymali puchary, medale i nagrody rzeczowe ufundowane przez PZBil. Uczestnicy mieli zapewniony nocleg oraz pełne wyżywienie.