Strona główna » Brześć Słomka Ptysiowa Pol-Tour » Aktualności
»  Wyniki online  «
Video na żywo
Menu
Aktualności

Grand Prix Polski WiK Pol Tour
2022-01-17

Tomasz Kapłan rośnie w siłę przed Mistrzostwami Polski

20 maja 2011 roku - wówczas po raz ostatni stanął na najwyższym stopniu podium w turnieju o Grand Prix Polski - tak przynajmniej wyglądała ta statystyka jeszcze w niedzielne południe. Po 884 dniach Kapłan (Nosan Galeria Echo Kielce) powraca na szczyt. Choć w międzyczasie jeden z najwybitniejszych specjalistów od 14/1 w Europie seryjnie zdobywał tytułu Mistrza Polski, brylował w zagranicznych turniejach i wielokrotnie stawał na podium Grand Prix Polski, zwycięstwo przyszło dopiero w ostatnich przed Mistrzostwami Polski rankingowych zawodach.

Finaliści - Mariusz Skoneczny i Tomasz Kapłan

W tym roku Kapłan posmakował już zwycięstwa, będąc najlepszym w Dynamic Best of The East w Czechach. Wówczas podkreślał, jak cenne to dla niego zwycięstwo, z uwagi na czas, jaki upłynął od ostatniej wiktorii w rywalizacji poza Mistrzostwami Polski. W Bydgoszczy okazał się najlepszy w ósemkę, w finale pokonując lidera rankingu i głównego pretendenta w walce o samochód - Mariusza Skonecznego (Duet Lipiński Dachy Tomaszów Mazowiecki). Ostatni mecz tych zmagań pozwalał od początku upatrywać w Kapłanie faworyta. Zawodnik z Podkarpacia szybko objął prowadzenie 4-1, by ostatecznie zwyciężyć 6-3.

Droga Tomasza do finału okazała się jedną z trudniejszych, jakie można było sobie wyobrazić. Kapłan zaczął od pojedynku z Mateuszem Śniegockim (Konsalnet Warszawa), który dość nieoczekiwanie ze swojej grupy wyszedł z drugiego miejsca, po porażce z Patrykiem Statkiewiczem. Po dramatycznej batalii późniejszemu zwycięzcy udało się wziąć rewanż na Śniegockim za finał Grand Prix Europy w Sarajewie. Z Jackiem Jarno (LP Metal Fach Sokółka) Kapłan poradził sobie, tracąc zaledwie dwie partie. Identycznym wynikiem (6-2) zakończył się także jego ćwierćfinał przeciwko Wojciechowi Szewczykowi (Konsalnet Warszawa). O awasn do finału Kapłan zmierzył się ze zwycięzcą otwierającego sezon Grand Prix w 8 bil, Konradem Piekarskim (LP Metal Fach Sokółka). Po raz kolejny Tomasz kontrolował przebieg spotkania, wygrywając 6-4. Obok Piekarskiego, na najniższym stopniu podium stanął jego klubowy kolega, Marek Kudlik, który w półfinale uległ Mariuszowi Skonecznemu 3-6.

Od lewej: Bartosz Czapski - szef klubu Maximus, Grzegorz Kędzierski - prezes PZBil, Mariusz Skoneczny, Tomasz Kapłan, Marek Kudlik i Konrad Piekarski

U schyłku rywalizacji w Grand Prix Polski forma Tomasza Kapłana wyraźnie rośnie. W poprzedzającym rywalizację w Bydgoszczy kieleckim Challnge of Champions, mimo wyczerpania nużącą podróżą z Kataru, Kapłan po raz pierwszy w tym sezonie stanął na podium turnieju rankingowego w Polsce. Jego piorunujący finisz dodatkowo "spłaszczy" tabelę za plecami lidera - Mariusza Skonecznego. Cieszy również solidny występ Karola Skowerskiego (Nosan Galeria Echo Kielce), który już za kilka dni uda się do Anglii, by bronić tytułu wywalczonego w ubiegłorocznym World Pool Masters. Tym razem Skowerski zajął 5. miejsce, ulegając w ćwierćfinale Skonecznemu.

Po GPP w Bydgoszczy poznaliśmy nazwiska szczęśliwców, którzy zakwalifikowali się do Mistrzostw Polski. Zgodnie z nowymi zasadami w Kielcach w każdej z odmian zagrają: Mistrz Polski 2012 danej odmiany + 24 najwyżej sklasyfikowanych z rankingu kroczącego. Pozostali muszą szukać szansy w eliminacjach. Regulamin tego turnieju pojawi się już niebawem na naszych stronach.

Z ostatniej chwili:
Podczas zawodów w Bydgoszczy zaginęła karta pamięci do aparatu fotograficznego. Uczciwego znalazcę prosimy o odesłanie jej na adres biura PZBil. Czeka nagroda! Sama karta jest warta maksymalnie kilkadziesiąt złotych ale materiały znajdujące się na niej są bezcenne. Są to wywiady z zawodnikami przeprowadzone w Bydgoszczy dotyczące zbliżających się Mistrzostw Polski w Kielcach. Z góry bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc!

- Pełne wyniki GPP - Mistrzostwa Bydgoszczy w 8-bil
- Ranking Polski sezonu 2013
- Ranking Polski - kroczący
Powrót
© 2022 Polski Związek Bilardowy
Powered by NET System