Strona główna » Brześć Słomka Ptysiowa Pol-Tour » Aktualności
»  Wyniki online  «
Video na żywo
Menu
Aktualności

Grand Prix Polski w Pool Bilard 2014
2022-01-17

Mieszko Fortuński najlepszy na otwarcie sezonu

Takie zwycięstwo musi smakować wyjątkowo! Pozostawiwszy w pokonanym polu aż 118 zawodników, zajmując fotel lidera, Mieszko Fortuński okazał się bezkonkurencyjny na otwarcie sezonu 2014. W trzydniowych zmaganiach, goszczonych przez Kielckie Centrum Bilardowe oraz klub Focus zawodnik, występujący w tym roku pod szyldem ERG Bieruń Folie Bandaclub Wrocław, przypomniał sobie wyczyn sprzed ośmiu lat, kiedy jako piętnastolatek stał się w Kielcach najmłodszym zwycięzcą Grand Prix Polski. Jego drugi triumf, a właściwie okoliczności tego wyczynu również przejdą do historii. Po raz pierwszy bowiem każde zwycięstwo miało swoją wartość finansową.

Mieszko Fortuński w cuglach awansował do fazy pucharowej, nie notując po drodze ani jednej porażki. Niedzielny marsz po zwycięstwo rozpoczął od wygranej 6-4 przeciwko Andrzejowi Pakule z Green Club Gdańsk. Fortuński okazał się równie skuteczny także w dwóch kolejnych rundach, radząc sobie z reprezentantami gospodarzy, Nosanu Kielce: Danielem Maciołem i Michałem Turkowskim. Obaj zawodnicy przeciwko zawodnikowi z Wrocławia zdobyli po dwa punkty. Zdecydowanie więcej problemów sprawili Mieszkowi jego kolejni rywale. W ćwierćfinale Wojciech Sroczyński (Bilard Studio Warszawa) prowadził już 4-2, by ulec Fortuńskiemu w jedenastu partiach. Jeszcze bliżej powstrzymania późniejszego zwycięzcy był w półfinale Radosław Babica (Nosan Kielce), który zaczął mecz od prowadzenia 4-0. Mieszko jednak wytrzymał szarżę utytułowanego rywala oraz nerwową końcówkę, wygrywając 6-5.

W finale Piotr Ostrowski (Duet Lipiński Dachy Tomaszów Mazowiecki) rozpoczął od partii z kija. Nie zrobiło to wrażenia na Mieszku, który tego dnia był poza zasięgiem rywali. Fortuński skutecznie korzystał z własnego rozbicia, dwukrotnie "przełamując" rywala. Ostatecznie, wypracowana na początku przewaga, pozwoliła Mieszkowi wygrać 6-4 i zasiąść na fotelu lidera rankingu 2014. Obok Radosława Babicy, na najniższym stopniu podium stanął Konrad Piekarski, reprezentant Metal-Fach LP Sokółka.
Bardzo dobrze radziła sobie ubiegłoroczna czołówka: Mariusz Skoneczny (Duet Lipiński Dachy Tomaszów Mazowiecki) oraz Wojciech Sroczyński oraz Wojciech Szewczyk (Konsalnet Warszawa) zajęli 5. miejsca. Grono ćwierćfinalistów uzupełnił Wojciech Banek (Bilard Studio Warszawa). Rundę wcześniej zameldowali się bracia Kudlikowie, Karol Skowerski, Mateusz Śniegocki i Michał Turkowski. Także na 9. miejscu zakończyli zmagania zawodnicy, którzy sprawili największą niespodziankę: Tomasz Hanaj (Hulakula Warszawa), Rafał Wolski (Wrocław) oraz Daniel Rak (Bila Tarnów).

Do walki z najlepszymi zawodnikami z Polski przytsąpili także Słowacy oraz Włoch Antonio Quarta, który otarł się o wyjście z grupy. Goście zza południowej granicy w komplecie, a więc w czterech, odmeldowali się w grach niedzielnych. Milan Mrva, Roman Michalik, Lubo Pindial oraz Vojtech Stofko odpadli jednak ju w pierwszej rundzie. Szczególnie duże nadzieje swoim występem w fazie pucharowej rozbudził zwłaszcza ten ostatni, który w sobotę był bezbłędny, pokonując między innymi Konrada Juszczyszyna.

Organizacja Turnieju byłaby niemożliwa bez gościnności Kieleckiego Centrum Bilardowego i kubu Focus, za co serdeczne podziękowania należą się między innymi Michałowi Turkowskiemu. Nad całością imprezy niezmiennie i niezłomnie czuwał Grzegorz Kędzierski, koordynując pracę ekipy TVsPorts.pl oraz Dyrektor Turnieju - Marcin Krzemiński. Świetnie spisali się sędziowie - Marek Karlikowski oraz Ziemowit Janaszek. Solidną pracę wykonała ekipa TVsports.pl: operatorzy - Michał Kozłowski i Jan Niewęgłowski, (który brał również udział w rywalizacji sportowej, zajmując 33. miejsce) oraz komentujący zmagania Emil Paliwoda, który w sobotę obchodził pierwszą rocznicę współpracy z TVsports.pl i Polskim Związkiem Bilardowym.

Podczas otwarcia zawodów został oficjalnie wręczony dowód rejestracyjny głównej nagrody za zwycięstwo Rankingu Polski 2013. Samochód otrzymał oczywiście Mariusz Skoneczny.Serdecznie wszystkim dziękujemy! Kolejne zawody już w dniach 21-23 lutego. Gospodarzem będzie klub "Bila" w Tarnowie.

- Grand Prix Polski WiK Pol Tour Kielce - wyniki
- Ranking Polski sezonu 2014
Mistrzostwa Kielc w 10-bil - galeria zdjęć 
Powrót
© 2022 Polski Związek Bilardowy
Powered by NET System