Strona główna » Bilard Sport Amator Challenge - Mistrzostwa Polski Amatorów 2022 » Aktualności
Video na żywo
Menu
Aktualności

Finał Bilard Sport Amator Challenge 2009
2022-01-24

Filip Kraupe mistrzem Polski Amatorów 2009!

Wczoraj w Łodzi zakończyły się tegoroczne Mistrzostwa Polski Amatorów. Najlepszy spośród 192 zawodników okazał się Filip Kraupe z klubu Karambol Chorzów, który w finale pokonał 5:0 bilardzistę z Warszawy - Tomasza Kuryłka. Filip w drodze do finału miał jedynie problem z Tomaszem Osmanem z Baribala Lubin. Mecz zakończył się wynikiem 5:4, w pozostałych meczach raczej obyło się bez emocji i reprezentant Chorzowa pewnie wygrywał ze swoimi rywalami. Jedynym, któremu udało się zwyciężyć z późniejszym mistrzem Polski był Łukasz Borys z Bowlinga Elbląg a miało to miejsce w rozgrywkach grupowych.

Po pierwszym dniu zawodów znana była pierwsza 32-ka zakwalifikowanych na finałową niedzielę. Zwycięzcy eliminacji zostali rozstawieni do tabel z „numerem 1" i w 90% przypadków każdy z nich wyszedł ze swojej grupy. Można więc powiedzieć iż niespodzianek nie było. W kilku przypadkach mieliśmy walkę do ostatniej bili. Przed rozegraniem ostatnich pojedynków rozpoczynało się liczenie i kalkulowanie prawdopodobieństwa. Najciekawsza sytuacja miała miejsce w grupie 8 (tam gdzie rywalizował Filip Kraupe). Po zakończeniu wszystkich spotkań okazało się iż trzech zawodników ma ten sam bilans wygranych meczy oraz te same małe punkty. Szybko jednak okazało się iż nastąpiła mała pomyłka przy wpisywaniu rezultatów na podstawie protokołów, wyniku czego do dalszych rozgrywek z drugiego miejsca awansował Łukasz Szpala zaledwie jedną partią.

Drugiego dnia liderzy grup radzili sobie w kratkę. O dużym szczęściu może mówić Piotr „Bilardoholik" Cepil, który wyszedł z grupy jednym małym oczkiem, wyprzedzając Hannę Holeksę z Mario Unitor Mikołów. Również takim bilansem małych punktów awansował do finałowej 64-ki Rafał Biniek z Krakowa.

W niedzielę w pierwszej rundzie poległo kilku kandydatów do zwycięstwa w tym roku. Z turniejem pożegnał się lider drużyny Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Bilardowego, dobrze radzący sobie w Grand Prix Polski WiK Pol Tour - Mateusz Stefańczyk, ulegając aż 0:4 Andrzejowi Zarzyckiemu. Kolejnymi, którzy podzielili los Mateusza byli Adrian Dela, Krzysztof Derewoński oraz Robert Lech. Ci zawodnicy muszą szukać szansy na zwycięstwo w kolejnych latach. Późnym popołudniem rozpoczęły się ćwierćfinały. Tutaj faworyci nie zawiedli. Filip Kraupe pokonał 5:3 zawodnika gospodarzy - Andrzeja Zarzyckiego a Piotr Nowakowski wysłał do domu Łukasza Mokrzyckiego. Najciekawszy pojedynek rozegrał się pomiędzy Piotrem Czupryńskim z Nosanu Kielce oraz Krzysztofem Tymińskim z Elidy Białystok. Mimo prowadzenia w pierwszej fazie meczu Piotra, to jednak Krzysztof awansował do półfinału zwyciężając 5:4. Małą niespodziankę sprawił Adam Kuryłek, który wysoko pokonał znanego w środowisku bilardowym Łukasza Witkowskiego z Bili Tarnów. Pary półfinałowe tworzyli więc Kraupe z Tymińskim oraz Kuryłek z Nowakowskim. Obstawiając parę finałową, prawie każdy postawiły na skład Krzysztof Tymiński oraz Piotr Nowakowski. Stało się dokładnie odwrotnie i w ostatnim meczu zagrali Filip Kraupe z Adamem Kuryłkiem. Mecz okazał się pojedynkiem do jednej bramki i nie był porywającym widowiskiem. Po godzinie walki na tablicy wyników pojawił się rezultat 5:0 i Filip Karupe mógł się cieszyć z tytułu mistrzowskiego. Oprócz nagrody finansowej Filip wystartuje również w zbliżających się Mistrzostwach Polski mężczyzn w „8" i „10-bil", które już w połowie grudnia rozegrane zostaną w Sokółce.

Tegoroczna edycja Bilard Sport Amator Challenge była rekordowa pod względem ilości klubów, które podjęły się organizacji eliminacji regionalnych. O kwalifikację do turnieju finałowego trwała walka w 31 miejscach w całej Polsce.

W tym roku w finale w Łodzi zagrali wyłącznie zawodnicy, którzy posiadali aktualną licencję PZBil. Dzień po opublikowaniu list startowych okazało się i dokumentów nie posiada 1/3 całości. Jednak wielkie brawa dla wymienionych! Tylko jedna osoba nie dopełniła formalności,  szybko jednak  została zastąpiona przez kolejnego bilardzistę z rankingu eliminacji i w Łodzi wystartowało równo 192 zawodników.

Z Mistrzostw Polski Amatorów przeprowadzona została relacja „wyniki on-line" oraz transmisja video na żywo na stronie. Zarówno serwis bilard-sport.pl jak i tvsports.pl zanotowały rekordową jak do tej pory liczbę wejść na strony.

Już niebawem na stronie
Sportowej Telewizji Internetowej będzie można zobaczyć retransmisję z relacjonowanych pojedynków. Już teraz serdecznie zapraszamy.

Zachęcamy również do przeglądania galerii zdjęć z turnieju:
-
dzień 1
- dzień 2
- dzień 3 (finały)
Data modyfikacji: 2022-06-07
Powrót
© 2022 Polski Związek Bilardowy
Powered by NET System