Strona główna » Aktualności
Menu
Partnerzy
mlbilard
Oficjalny partner w Polsce
orlen
rsactive
Bookgame
ERG Bieruń
TT plast
Mezz Cues
Aramith
Cudowne produkty cukiernicze
Sportowa Internetowa Telewizja
Mak Marketing
Sport Klub
Współpracują z nami
Aktualności

Mistrzostwa Świata w 9-bil

Dodano: 2012-06-22
Zmodyfikowano: 2012-07-02

"Dynamit" mistrzem dziewiątki!

1 lipca 2012

Darren "The Dynamite" Appleton został mistrzem świata w odmianę 9-bil. Brytyjczyk w finale pokonał Chińczyka He Wen Li 13:12.

Ostatni mecz mistrzostw przysporzył nam wiele emocji. Aplleton szybko uzyskał prowadzenie 11:3 i wydawało się że w meczu rozgrywanym do 13 partii nic nie może się wydarzyć. Nic bardziej mylnego. Daren kilka razy niepotrzebnie zaryzykował a Li skrupulatnie wykorzystywał błędy, niebezpiecznie zbliżając się do rywala. Gdy na tablicy wyników zobaczyliśmy rezultat 12:12 emocje sięgnęły zenitu. Ostatnią partię otwierał Brytyjczyk. Po rozbiciu nie miał jednak dogodnej pozycji na bile numer 2 i zmuszony był do zagrywania odstawnej. Strzał wykonał bardzo dobrze, jednak odpowiedź Chińczyka również była świetna. Aplleton zdecydował się na zagranie „jum shota" i była to chyba jedna z najlepszych decyzji w jego karierze. Niebieska kula znalazła swoje miejsce w łuzie, podobnie jak pozostałe bile na stole. Daren Appleton po raz drugi w swojej karierze sięgnął po tytuł mistrza świata. Wcześniej dokonał tego w 2008 roku zwyciężając w odmianę 10-bil.

Brązowe medale zdobyli Ralf Souquet (Niemcy) oraz Japończyk Naoyuki Ohi. W turnieju zagrał również Polak. Mateusz Śniegocki zajął 33 miejsce po porażce 5:11 z późniejszym mistrzem - Appletonem.

28 czerwca 2012

Światowy czempionat już bez Polaka

Mistrzostwa świata w 9-bil wkroczyły w decydującą fazę. W turnieju pozostało już tylko 32 zawodników. Wśród nich nie ma już niestety Mateusza Śniegockiego z Konsalnetu Warszawa.

Reprezentant Polski w pierwszej rundzie strefy pucharowej musiał uznać wyższość Brytyjczyka Darena Appletona. Śniegocki nie nawiązał wyrównanej walki i ostatecznie uległ 5:11. Tym samym sklasyfikowany na 33. miejscu Mateusz otrzymał czek na kwotę 2000 USD. Prosto z Kataru nasz reprezentant wyleci bezpośrednio do Chin. W Pekinie dołączy do Oliwii Czupryńskiej, Tomasza Kapłana oraz Radka Babicy, gdzie cała czwórka weźmie udział w Drużynowych Mistrzostwach Świata. Pierwsze pojedynki tego turnieju już w niedzielę.

W Doha natomiast zbliżamy się do finałowych rozstrzygnięć. Dziś wieczorem poznamy półfinalistów. Jutro do rozegrania pozostaną półfinały oraz finał. Pojedynki te zaplanowane są kolejno na 13:00 i 17:00 czasu polskiego.

Wyniki na żywo można śledzić na stronie Katarskiego Związku Bilardowego oraz na stronach Światowej Federacji Bilardowej.

27 czerwca 2012

Śniegocki w strefie pucharowej


Dzisiaj w Doha początek rozstrzygnięć finałowego etapu mistrzostw świata w 9-bil. Ze 128 zawodników, którzy rozpoczynali przygodę z czempionatem, do strefy pucharowej mogła awansować tylko połowa. Pierwsze pojedynki „Last 64" już się zakończyły. Do 1/16 finału awansowali między innymi Dennis Orcolo, Ralf Souquet czy Nick van den Berg. Nasz jedyny reprezentant Mateusz Śniegocki swój pojedynek rozegra dzisiaj o godzinie 18:00 czasu polskiego. Rywalem Polaka będzie Brytyjczyk Darren Appleton.

Awans do kolejnej rundy turnieju dało Śniegockiemu wczorajsze zwycięstwo nad Kuwejtczykiem Abdullah'em Al Yousef. Bilardzista z Bliskiego Wschodu skutecznie stawiał opór w wyniku czego mecz zakończył się wynikiem 9:6. Mateusz Śniegocki z koszyka przegranych dolosowany został do utytułowanego Darena Appletona. Polak jednak z byłym mistrzem świata w 10-bil ma dodatni bilans. W ostatnich 4 latach ci dwaj zawodnicy spotykali się czterokrotnie podczas Pucharu Europy Euro Tour.  Trzy razy zwyciężał Śniegocki, Anglikowi wygrać udało się tylko raz.

Wczoraj z zawodami pożegnała się masa bilardowych gwiazd światowego formatu. Na odległym 65. miejscu sklasyfikowani zostali tacy zawodnicy jak Chris Melling (Wielka Brytania), Shane van Boening (USA) czy Fu Jinabo (Chiny). W mistrzostwach nie wystąpi już także były mistrz świata Niemiec Oliver Ortmann, mistrz Europy w 9-bil Hiszpan Francisco Diaz oraz czterokrotny mistrz Europy Niels Feijen z Holandii.

Wieczorem poznamy ostateczny skład najlepszych 32 zawodników tegorocznych mistrzostw. Nowego czempiona „dziewiątki" poznamy w piątek.

25 czerwca 2012

Śniegocki wciąż w grze

Ze zmiennym szczęściem rozpoczął mistrzostwa świata w 9-bil nasz jedyny reprezentant na tym turnieju, Mateusz Śniegocki z Konsalnetu Warszawa. Polak w pierwszej rundzie gier eliminacyjnych przegrał 7:9 z mistrzem świata „dziewiątki" z 2007 roku Brytyjczykiem Darylem Peachem. Zawody jednak w żadnym wypadku dla naszego reprezentanta się nie kończą. Wczoraj po lewej stronie tabeli Mateusz zwyciężył 9:2 Libańczyka Mazena Berjawi tym samym dając sobie szansę na awans do strefy pucharowej. Rywalem Śniegockiego będzie przegrany z meczu pomiędzy legendą światowego poola, Filipińczykiem Francisco Bustamante a reprezentantem Kuwejtu Abdullah'em Al Yousef. Pojedynek Polaka rozegrany zostanie jutro o godzinie 13:00 czasu polskiego.

W Doha na placu boju pozostało już tylko 96 graczy. Wczoraj z turniejem pożegnało się 32 zawodników a wśród nich między innymi Marcus Chamat. Szweda „na lewą stronę" najpierw zepchnął dwukrotny mistrz świata w parach - Chińczyk Jianbo Fu a do domu odesłał mało znany Japończyk Takashi Uraoka. Również brązowy medalista sprzed roku Mark Gray nie zaliczy startu do udanych. Pogromcą Brytyjczyka okazali się Hayato Hijikata (Japonia) oraz Lee Chenman z Hong Kongu.

Dziś o godzinie 13:00 rozpoczną się pierwsze mecze o awans do strefy pucharowej. Jednymi z najciekawiej zapowiadających się pojedynków są mecz Niemca Thomasa Engerta z Tajwańczykiem Fong Pang Chao oraz spotkanie Karla Boyesa (Wielka Brytania) z Chin Shun Yangiem (Tajwan).

22 czerwca 2012

Mateusz Śniegocki nadzieją biało-czerwonych

W sobotę ruszą pierwsze pojedynki tegorocznych mistrzostw świata w odmianę 9-bil. Podobnie jak w latach poprzednich gospodarzami turnieju są Katarczycy. W turnieju weźmie udział 128 zawodników. Mateusz Śniegocki z klubu Konsalnet Warszawa będzie jedynym reprezentantem Polski na tych mistrzostwach.

Przez 4 dni gry będą prowadzone w szesnastu ośmioosobowych grupach. Na tym etapie z turniejem pożegna się połowa graczy a 64 najlepszych zmierzy się w środę w finałowej rundzie pucharowej. Mistrza świata poznamy w piątek 29 czerwca. W turnieju nie tylko gramy o tytuł i prestiż. W grę wchodzą również niezłe pieniądze. W tegorocznych zawodach pula nagród wynosi 300 tys. USD i podzielona jest w taki sposób, że nawet ci, którzy nie zdołają wyjść z grupy nie odjadą do domu z pustymi rękoma. Z niczym wrócą jedynie zawodnicy, którzy przegrają dwa pierwsze grupowe mecze. Nowy mistrz „dziewiątki" wzbogaci się o 40 tys. USD a pokonany finalista o 20 tys. USD.

Dzisiaj wieczorem w Dausze odbędzie się ceremonia otwarcia mistrzostw a zaraz po niej losowanie grup. Wyniki z turnieju będzie można śledzić na
stronach Katarskiego Związku Bilardowego. Zawody zrelacjonuje na żywo telewizja Al Kass TV Qatar.
Powrót
© 2024 Polski Związek Bilardowy
Powered by NET System