Strona główna » Aktualności
Menu
Partnerzy
mlbilard
Oficjalny partner w Polsce
orlen
rsactive
Bookgame
ERG Bieruń
TT plast
Mezz Cues
Aramith
Cudowne produkty cukiernicze
Sportowa Internetowa Telewizja
Mak Marketing
Sport Klub
Współpracują z nami
Aktualności

Międzynarodowy turniej Grand Prix Osób Niepełnosprawnych

Dodano: 2012-06-25
Zmodyfikowano: 2012-07-03

Rewelacyjny Marcin Kubalski

Międzynarodowy  turniej z cyklu Grand Prix ON w roku 2012 zorganizowany przez UKS - 317 z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących w Krakowie odbył się w klubie bilardowym „Break Club". Współorganizatorami byli ZMCh „YMCA" - oddział Kraków oraz klub bilardowy „Break" Kraków.

Patronat honorowy nad zawodami objął Marek Sowa -  Marszałek Województwa Małopolskiego oraz prof. Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa. Imprezie patronował Polski Związek Bilardowy oraz European Billiard Council.Uroczystego otwarcia zawodów dokonał Prezes PZBil Grzegorz Kędzierski w obecności zaproszonych honorowych gości:

- Adam Stromidło - Prezes PZG Oddział Kraków
- Włodzimierz Mitiuszew - Profesor UP Kraków
- Natalia Ryłko - Doktor Pracownik naukowy UP
- Jan Bajger - Dyrektora programowy „Ymca"
- Izabela Gajek - Sekretarz Generalny PZBil
- Piotr Kędzior - Wiceprezes PZBil
- Magdalena Gonciarczyk - Kierownik Grup Wychowawczych OSWdDN

Rozgrywki bilardowe odbywały się w odmianę „9"-bil a na starcie stanęło 45 uczestników. Po raz pierwszy w historii Grand Prix ON wystąpili niepełnosprawni zawodnicy z zagranicy:  Aleksander Prokopiev  (Rosja), Daniel Luton (Anglia) - na wózkach inwalidzkich;  sześciu zawodników niemieckich: Alf  Hahn, Back  Manuel, Hans-Peter Benzinger, Werner Fess - niepełnosprawni ruchowo , Tai Volkmer  i  Jo Schuler  - na wózkach inwalidzkich,  oraz cała czołówka zawodników polskich z obrońcą tytułu Mistrza Polski Marcinem Kubalskim. Tradycyjnie Sędzią głównym był Sławomir Wolański, delegowany przez PZBil. Przed ostatnią eliminacją Grand Prix ON szansę na zdobycie  pierwszego miejsca w rankingu miało czterech zawodników: M. Bierzgalski (13 Joker" Tomaszów Maz.), A. Kokoszka  (Rzeszów), M. Kubalski („Konsalnet" Warszawa) i F. Gałązka ("Ymca" Kraków). W związku z tak liczną grupą startujących zawodników, zawody odbywały się dwa dni. Stawka turnieju spowodowała, że mecze były bardzo zacięte lecz przebiegały w bardzo serdecznej i sportowej atmosferze. Przez cały pierwszy dzień trwały rozgrywki w grupach, gdzie młodzi niesłyszący bilardziści z Krakowa, mieli okazję  po raz pierwszy zetknąć się i grać z zawodnikami zagranicznymi.

Dużą niespodziankę sprawili młodzi bilardziści  S. Solarz („Ymca), P. Zarzyczny ("317"Kraków) awansując bezpośrednio do 1/8 finału, ponadto do tego etapu awansowali jeszcze: Patryk Gargas i  Filip Gałązka („Ymca" Kraków), obrońca tytułu M. Kubalski, Michał Bierzgalski i Anatol Kokoszka. Sensacyjnie w najlepszej „szesnastce" znaleźli się dwaj zawodnicy „Radość" Dębica: Marek Cieśla i Marcin Moskiewicz. Stawkę pucharówki uzupełniło pięciu zawodników niemieckich: Tai Volkmer, Jo Schuler, Alf Hahn, Back Manuel, Hans-Peter Benzinger oraz dwóch młodych zawodników Wiatrak Karol i Kamil Szymanowski z „Bila" Zduny. Mecze  półfinałowe i finałowy stały na bardzo wysokim poziomie i toczyły się w emocjonującej atmosferze. Pierwszy „polski" pojedynek wygrał M. Kubalski z F. Gałązka „Ymca" Kraków, a z kolei „niemiecki" półfinał zwyciężył Tai Volkmer z Jo Schuler. W finale spotykali się: Tai Volkmer (Niemcy) oraz M. Kubalski („Konsalnet" Warszawa), ponownie sprawdziła się utarta maksyma, że "wszyscy grają rewelacyjnie a zawsze wygrywa M. Kubalski..." . Również i tym razem górą był nasz reprezentant wygrywając 6:3.

W rankingu ostatecznie  zwyciężył M. Kubalski gromadząc na swoim koncie 75 pkt. Całą logistyką zajęły się koleżanki z Zarządu UKS „317" E. Cichocka i B. Szczęśniak. Zawodników w czasie turnieju karmiła firma "Catering 5 Stars" J. Majczyka z Krakowa. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane Marszałek Województwa Małopolskiego, Mak Marketing i Prezesa PZBil, Puchary ufundowane przez Prezesa Klubu Sportowego „Wieczysta" Kraków R. Tracza oraz dyplomy.

Zawody były transmitowane na żywo przez TVsports.pl. Zawodnicy po raz pierwszy w kraju wzięli udział w promocji programu „Say No! To Doping" grając ze specjalnymi naszywkami promującą kampanię prowadzoną przez WCBS i Marcina Krzemińskiego.Jak podkreślili goście z zagranicy po raz kolejny spotkali się ze wspaniałym przyjęciem i atmosferą. Zaskoczeni byli również dużą frekwencją. Co się zaś tyczy samego Krakowa to stwierdzili, że jest to jedno z najpiękniejszych miejsc jakie odwiedzili. Trzeba tu jednocześnie dodać, że część z nich przy okazji udziału w zawodach bilardowych odwiedziła setki miejsc na całym świecie.

- Ranking Polski ON 2012
- Pełne wyniki Międzynarodowego turnieju ON
- Zobacz galerię zdjęć na Facebook'u
- "Zawodnik Jakucji po raz pierwszy na międzynarodowym turnieju niepełnosprawnych" - artykuł ze strony prezydenta Republiki Jakucji - www.egorborisov.ru
Powrót
© 2024 Polski Związek Bilardowy
Powered by NET System