EBC Team Cup - Kijów 2012

Dodano: 2012-08-09
Zmodyfikowano: 2012-08-14

Para Nosanu Galeria Echo Kielce Radosław Babica - Tomasz Kapłan wygrała międzynarodowy turniej EBC Team Cup w Kijowie.

12 sierpnia 2012

W finale dwójka najbardziej utytułowanych polskich bilardzistów pokonała duet Karol Skowerski (Nosan-Galeria Echo Kielce) – Wojciech Szewczyk  (Konsalnet Warszawa) 9: 4.  Najcięższy pojedynek Babica – Kapłan zagrali z rosyjską parą Konstantin Stiepanow - Siergiej Nikitin. Nasi wygrali 9:8, ale dzięki dużej pomyłce Nikitina i przypadkowemu wbiciu bil po skoku w wykonaniu Kapłana.  Rosjanie przegrali także mecz o 3 miejsce 4:9 z parą ukraińską Artem Koshevoy i Vilaty Patsura .

„ Polski  sukces  oczywiście cieszy. Dla Skowerskiego i Szewczyka był to ważny turniej przed World Cup of Pool, w którym zagrają na początku września” powiedział Marcin Krzemiński, dyrektor turnieju, prezes European Billiard Council.

W imprezie zagrało 15 zespołów z 4 państw.  Poza medalistami dobrze zaprezentował się duet ze Słowacji – Milan Mrva - Vojtech Stofko, który zajął piate miejsce. Na tej samej pozycji zawody zakończył duet braci Piekarskich z Metal Fach LP Sokółka. Mimo, że wygrywali już 6-3 z zespołem Rosji musieli uznać ich wyższość i przegrali po dramatycznym meczu 6-7.

Pierwszego dnia pojedynki rozegrano w klubie Weekend, a drugiego w centrum handlowym Sky Mall. Podziękowania należą się Federacji Sportu Bilardowego Ukrainy, firmie Weekend z Kijowa oraz  ekipie sędziowskiej: Igorowi Koftunowi i Viktorii Nagornej.  Podczas turnieju promowano akcję Powiedz Nie!  Dopingowi (Say No! To Doping) kreowaną przez Światową Agencję Anty-Dopingu (WADA) i Światową Konfederację Sportów Bilardowych (WCBS).  EBC Team Cup w Kijowie to kolejny udany turniej European Billiard Council promującej regionalną współpracę sportową.

Finał:
Poland 1 - R. Babica – T. Kapłan – Poland 3 K. Skowerski – W. Szewczyk  - 9:4

Mecz o 3 miejsce:
Ukraina 2  A. Koshevoy - V. Patsura – Rosja- K. Stiepanow - S. Nikitin – 9:4

9 sierpnia 2012

W najbliższy weekend Europen Billiard Council zorganizuje kolejny turniej promujący sport bilardowy. Po EBC Mixed Cup w Kielcach, gdzie rywalizowały pary mieszane, teraz w Kijowie odbędzie się turniej dla par męskich.

W EBC Team Cup wystartuje ośmiu Polaków. W pierwszej parze zagrają najbardziej utytułowani zawodnicy Polskiego Związku Bilardowego Radosław Babica i Tomasz Kapłan. Drugi skład to Michał Turkowski i Bartosz Rozwadowski (wszyscy Nosan Galeria Echo Kielce). Karol Skowerski za partnera będzie miał bilardzistę Konsalnetu Warszawa –- Wojtka Szewczyka. Dla tej dwójki (na zdj.) będzie to pierwszy i zarazem ostatni wspólny start oraz sprawdzian przed mistrzostwami świata par. Karol i Wojtek otrzymali zaproszenie od Brytyjskiej firmy Matchroom Sport i na początku września wylecą na Filipiny aby zagrać w World Cup of Pool. Na Ukrainie oprócz wyżej wymienionych wystąpią jeszcze Konrad i Krystian Piekarscy, którzy reprezentują barwy Metal Fach LP Sokółka.

Pula nagród w turnieju wynosi 4.000 Euro. Zwycięzcy otrzymają 1.600 Euro. W zawodach zagra maksymalnie 32 wschodnioeuropejskie zespoły. Gry prowadzone będą w klubie bilardowym „Weekend” oraz w galerii handlowej „Sky Mall”.

Więcej informacji na stronie European Billiard Council.