Mistrzostwa Polski w Pool Bilard 2012

Dodano: 2012-12-17
Zmodyfikowano: 2012-12-18

Bilardziści Nosanu Galeria Echo Kielce najlepsi w klasyfikacji generalnej. Nagroda główna dla Mateusza Śniegockiego. Oliwia Czupryńska numerem 1 w kategorii kobiet.

W piątek zakończyły się ostatnie w tym roku zawody zaliczane do rankingu Polskiego Związku Bilardowego. Przez 5 dni w Dębickim hotelu „Gold", Podczas Mistrzostw Polski w Pool Bilard o punkty do klasyfikacji generalnej walczyli zarówno mężczyźni jak i kobiety. Klasyfikację medalową bezapelacyjnie wygrali zawodnicy kieleckiego klubu Nosan Galeria Echo, którzy na 28 możliwych medali zdobyli aż 11, w tym 4 złote.

Przez pierwsze dwa dni na stołach królowała odmiana 8-bil. Poniedziałek nie był szczęśliwy dla obrońcy tytułu sprzed roku - Piotra Kudlika, lidera rankingu Polski Mateusza Śniegockiego oraz zwycięzcy World Pool Masters Karola Skowerskiego. Cała trójka pożegnała się z zawodami już pierwszego dnia. Sensacyjnym zwycięzcą w kategorii mężczyzn został Wojciech Sroczyński (Bilard Studio Warszawa), który w drodze do finału pokonał niemalże całą czołówkę polskiego bilarda - Karola Skowerskiego, Mateusza Śniegockiego, Tomasza Kapłana i w półfinale Radosława Babicę. W finale Sroczyński zwyciężył 8:5 z Michałem Czarneckim (Lipiński Dachy Tomaszów Mazowiecki). Mistrzostwa rozpoczęli z medalami jeszcze Radek Babica (Nosan Galeria Echo Kielce) i ubiegłoroczny wicemistrz - Marek Kudlik (Mela Fach LP Sokółka). Zwycięstwo Wojtka niespodziewane ale w pełni zasłużone. Sroczyński pokazał bardzo dobrą i równą grę. Wykazał się również sporą wytrzymałością psychiczną gdyż aż trzy spotkania rozstrzygał na swoją korzyść wynikiem 8:7. W kategorii kobiet najskuteczniejszą zawodniczką została Karolina Pikul (Oskar Stalowa Wola), dla której był piętnasty tytuł mistrzyni Polski w karierze. Karolina w finale po trzymającym w napięciu do samego końca pojedynku pokonała Oliwię Czupryńską (Nosan Galeria Echo Kielce) 5:4. Na podium stanęły jeszcze Katarzyna Wesołowska (Nosan Galeria Echo Kielce) oraz Dagmara Raczkowska (Zakręcona Bila Poznań).

Jeszcze we wtorek rozpoczęły się zmagania w 9-bil. Tytułu sprzed roku bronili Mateusz Śniegocki i Katarzyna Wesołowska. Sztuka ta się im nie udała a złote medale zgarnęli reprezentanci Nosanu Galerii Echo Kielce. W kategorii mężczyzn mistrzem Polski został zwycięzca World Pool Masters i wicemistrz świata w parach - Karol Skowerski. Srebro powędrowało do mistrza „dziewiątki" sprzed dwóch lat, grającego w tym sezonie w barwach Konsalnetu Warszawa - Mieszka Fortuńskiego. Brązowe medale zdobyli Mateusz Śniegocki (Konsalnet Warszawa) i Marek Kudlik (Metal Fach LP Sokółka). W grupie kobiet tryumfowała świeżo upieczona wicemistrzyni świata juniorek - Oliwia Czupryńska, która pokonała Izabelę Łącką (Pino Dębica) 6:3. Na „pudle" znalazły się jeszcze siostry Ząbek - Monika i Sylwia, obie z klubu Pino Dębica.

Tytuły i medale to jedno a walka o zwycięstwo w Rankingu Polski to drugie. Mistrzostwa Polski miały przecież zdecydować o tym, kto odjedzie Chevroletem Spark i wygra dofinansowanie PZBil na zagraniczne starty w przyszłym roku. Po dwóch odmianach nie mieniło się prawie nic. Liderem wciąż pozostawał Śniegocki, mający tę samą przewagę (29 punktów) nad drugim Tomkiem Kapłanem. Jedynie trzeci w klasyfikacji Radek Babica odrobił 3 punkty. Ciekawie zrobiło się po odmianie 14/1. Tomasz Kapłan (Nosan Galeria Echo Kielce) powrócił na tron i zwyciężył w finale z Konradem Piekarskim (Metal Fach LP Sokółka), zdobywając swój czternasty tytuł w karierze i 40 cennych „oczek" do rankingu. W ten sposób Kapłan zbliżył się do Śniegockiego na 14 punktów i do zwycięstwa w Rankingu Polski sezonu 2012 potrzebował „tylko" złotego medalu w 10-bil, przy jednoczesnym założeniu, że Mateusz nie dotrze dalej niż do półfinału. W 14/1 trzecie miejsca zajęli Mateusz Śniegocki oraz Konrad Juszczyszyn (DSB Zagłębie Baribal Lubin).

Piątego dnia zapowiadały się więc emocje podobne do tych z grudnia ubiegłego roku, kiedy to tryumfatora klasyfikacji generalnej poznaliśmy dopiero po ostatnim pojedynku turnieju. W walce o całą pulę pozostawali już tylko Śniegocki i Kapłan. Tomek po przegranej ze Skowerskim spadł na lewą stronę a stamtąd po wygranej nad Markiem Kudlikiem trafił w ćwierćfinale od razu na Mateusza. Mecz ten więc mógł zakończyć całe przedstawienie lub pozostawić nas jeszcze w niepewności. Błąd na bili numer 8 przy stanie 5:4 skutecznie wykorzystał Kapłan i odskoczył rywalowi na dwie partie. Jedenaste rozbicie również należało do Rzeszowianina reprezentującego kielecki klub i pojedynek zakończył się wynikiem 7:4. Przed Kapłanem pojawiła się więc realna szansa na zwycięstwo. Śniegocki natomiast mógł teraz jedynie trzymać kciuki za Mariusza Skonecznego, z którym Tomasz miał się zmierzyć w półfinale. Emocje mieliśmy tylko w pierwszej fazie pojedynku. Od piątej partii zawodnik Lipińskiego Dachy Tomaszów Mazowiecki zaczął systematycznie dopisywać na swoje konto kolejne punkty. Przy stanie 6:3, gdy Skoneczny kończył układ bil, było już wiadomo że Kapłan swojej szansy nie wykorzysta a główną nagrodę zgarnie bilardzista Konsalnetu Warszawa. Wygrana Mariusza 7:3 dała więc Mateuszowi Śniegockiemu zwycięstwo w sezonie 2012. Zwycięzcę rankingu już znaliśmy, pozostały jeszcze tylko dwie niewiadome - kto zostanie mistrzem i mistrzynią Polski w 10-bil. Wśród panów rzutem na taśmę po złoto sięgnął Bartosz Rozwadowski wygrywając w finale ze Skonecznym 7:4. Na podium oprócz Tomka Kapłana stanął jeszcze jego klubowy kolega Radosław Babica. Wśród kobiet zwyciężyła Izabela Łącka. Po pięciu latach przerwy zawodniczka Pino Dębica powróciła na szczyt. Srebro dla Ewy Bąk z Tarnowa a brąz dla Kasi Wesołowskiej i Oliwii Czupryńskiej. W Rankingu Polski Kobiet z przewagą 20 punktów nad dugą Karoliną Pikul zwyciężyła Oliwia Czupryńska.

Tegoroczne Mistrzostwa Polski były bardzo zacięte i wyrównane. Po raz pierwszy od kilku lat żaden z zawodników nie zdobył złotego medalu dwukrotnie. W kategorii mężczyzn w czterech finałach zagrało ośmiu różnych graczy. Świadczy to o bardzo wysokim i wyrównanym poziomie sportowym w naszym kraju. Praktycznie każdy zawodnik z czołówki rankingu PZBil zdobył medal. Niedosyt jedynie mogą odczuć Piotr Kudlik (Metal Fach LP Sokółka) i Wojciech Szewczyk (Konsalnet Warszawa), dla których piąte miejsce z pewnością nie jest szczytem ich możliwości. Mistrzostwa zakończyły sportowy sezon 2012. Niebawem poznamy nazwiska zawodników, którzy wejdą w skład Kardy Narodowej na rok 2013.

Przez 5 dni sympatycy pool bilarda mogli śledzić poczynania najlepszych polskich zawodników w Internecie. Już teraz na stronach tvsports.pl można zobaczyć pojedynki ze stołu finałowego ponownie. Na profilu Facebookowym Sportowej Telewizji Internetowej przeprowadzono trzy konkursy. Nagrody powędrują do Tadeusza Gładyszewskiego (typowanie zwycięzcy Rankingu Polski Mężczyzn), Bogdana Borowca (typowanie zwycięzcy Rankingu Polski Kobiet) oraz Karol Mazurka (typowanie na najlepszego zawodnika).