Strona główna » Aktualności
Menu
Partnerzy
bilardsklep.pl
Oficjalny partner w Polsce
Lissy
Aramith
Cudowne produkty cukiernicze
Sportowa Internetowa Telewizja
Mak Marketing
Sport Klub
Współpracują z nami
Aktualności

THE WORLD GAMES - WROCŁAW 2017 coraz bliżej .

Dodano: 2014-07-04
Zmodyfikowano: 2014-07-04

Marcin Krzemiński , honorowy prezes PZBil, mianowany przez Światową Konfederację Sportów Bilardowych na szefa sztabu przygotowań turnieju bilardowego The World Games - Wrocław 2017.

 


Wywiad z Marcinem Krzemińskim , honorowym prezesem PZBil,  mianowanym przez Światową Konfederację Sportów Bilardowych na szefa sztabu przygotowań  turnieju bilardowego  World Games.


Na początek gratulacje.  Zarząd WCBS powierzył Ci  ogromnie ważne zadanie. Krótko mówiąc nasz z Komitetem Organizacyjnym miasta Wrocław i  IWGA  przygotować  najważniejszą imprezę bilardową na świecie.  O tej decyzji  prezes WCBS zawiadomił Wrocław 23 czerwca 2014 roku.  


MK. Dziękuję, chociaż nie wiem czy to powód do zadowolenia.  World Games, to szczególna impreza łącząca sport i wielką politykę.  Wszyscy oczekują, że we Wrocławiu będzie lepiej niż w Cali.


W   2017 roku Wrocław będzie miejscem rozgrywania  drugiej pod kątem wielkości multisportowej imprezy na świecie – Światowych Igrzysk Sportowych.  W programie jest bilard.


MK.  Rzeczywiście , pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego,  specjalnie do tego celu powołana organizacja , International World Games Association  przeprowadza co 4 lata wielką imprezę sportową nazywaną czasami igrzyskami sportów nieolimpijskich.  W jej programie jest  rywalizacja w ponad  35 dyscyplinach , w której uczestniczą sportowcy z ponad 100 państw. Zwróćmy  uwagę, że w największej imprezie Letnich Igrzyska Olimpijskich startuje ponad 12.000 sportowców, w Zimowych Igrzyskach  między 2.500-3.000 osób, a w World Games  w Cali było  ok. 4.500 sportowców. Plan na Wrocław jest  ok. 5.000 osób startujących i goście.  Taka jest ranga imprezy.  Jesteśmy tam jako  bilard :  pool bilard, karambol i snooker.


  W 2013 roku gospodarzem było kolumbijskie miasto Cali. Byłeś  tam i pracowałeś w sztabie  kierującym turniejem.


MK. Do Cali jechałem jako osoba mająca nadzorować  kontrole anty-dopingowe. Na miejscu okazało się, że  problemów, które powstały nie jest w stanie rozwiązać dyrektor turnieju wyznaczony przez WCBS. Poproszono mnie o pomoc w efekcie czego przejąłem sprawy: współpracy z ochroną,  organizację ceremonii otwarcia i zakończenia,  transport,  obsługę sędziowską, obsługę VIP  i obowiązki  dyrektora turnieju pool bilardowego.  Do tego oczywiście miałem sprawy anty-dopingu.

     
     
     

Jak na nominację w ostatniej chwili, to trochę dużo .


MK.  Praktycznie przez 6 dni pracowaliśmy od 8.00 do 23.00, ale satysfakcja z udanej imprezy jest wielka.


 Wiemy, że World Games są imprezą IWGA . Kto jest głównym organizatorem ze strony bilarda ?


MK. Jedyną organizacją decydującą o starcie i przebiegu imprezy bilardowej jest Światowa Konfederacja Sportów Bilardowych  - World Confederation of Billiard Sports . To WCBS określa format sportowy,  decyduje o miejscach dla poszczególnych rodzajów gry , obsadzie kadrowej imprezy itp.   WCBS jest jedyną organizacją bilardową , którą uznaje Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Jej założycielami i członkami są światowe organizacje pool bilarda, karambola i snookera. 


Co zadecydowało o Twojej nominacji ?


MK.  Myślę, że kilka elementów.  Pierwszy to fakt, że jestem członkiem  Zarządu Dyrektorów WCBS. Drugi, myślę ważniejszy, był moja praca w  Cali i doświadczenie w organizacji międzynarodowych imprez.  Poza tym WCBS jest w luksusowej sytuacji, iż ma swojego człowieka w kraju-gospodarzu World Games. 


Pierwszą sprawą jest lokalizacja turnieju .


Jak wiemy, sala gier jest bardzo ważna. To tutaj mają być stworzone optymalne warunki do rywalizacji, ale także budowany obraz dyscypliny.   Wspólnie z Komitetem Organizacyjnym Miasta Wrocław, a dokładnie spółką  powołaną do przygotowania tej imprezy będę szukał rozwiązania.


Czy są już jakieś propozycje ?


Tak, ale sprawa nie jest rozstrzygnięta.  Komitet WG Wrocław musi to zamknąć na jesieni tego roku.

 

     
     
     

Co w Twojej ocenie wymaga pilnych kroków?


Rozmowy z Komitetem Organizacyjnym , które już prowadzę to jedno, a budowa polskiego sztabu wspierającego  imprezę to drugie.  Tutaj oczekuję współdziałania  z Polskim Związkiem Bilardowym i Polskim Związkiem Snookera i Bilarda Angielskiego.   Wystosowałem zaproszenie do kolegów  prezesów.  PZBil potwierdził swoją gotowość. Na stanowisko  PZSiBA czekam.  Przypominam jednak, że w Cali wszystko odbyło się bez bilardowej federacji  Kolumbii i związki narodowe nie mają tutaj żadnej mocy stanowiącej. Nie wyobrażam sobie jednak, żeby  odpuściły sobie tą imprezę.  Bardzo pomocni mogą być  wolontariusze z bilardowych klubów Wrocławia.  Z pewnością jest dla nich miejsce w zespole pracującym nad World Games.


Bilardowy turniej World Games nie ma specjalnego prestiżu wśród części klubów i zawodników.  Skąd się to bierze ?


Bardzo dobre i bardzo trudne pytanie.  World Games jest turniejem  ogromnie prestiżowym , ale w niewielkiej obsadzie,  organizowanym co 4 lata.  W zależności od polityki państwa różny jest  stosunek do tej imprezy w samych federacjach narodowych.  Tym dysproporcjom  przyglądałem się w Cali. Mieliśmy tam wspaniałe , bogato finansowane przez rządy ekipy i coś na wzór pospolitego ruszenia.  Znam państwa, które za złoty medal WG dawały  100.000 euro i takie, które prawie wcale to nie obchodziło.   W WG generalnie nie ma nagród finansowych. To taki system jak w Igrzyskach Olimpijskich, gdzie organizator nagród nie płaci. Niektóre federacje wydzieliły środki w swoich budżetach, aby zachęcić  najlepszych do startu.   Dla dużej części środowiska  mistrzostwa świata w ich dyscyplinie są bardziej namacalne więc ważniejsze.  Ale to myślenie jest błędne.  Przyszłością bilarda jest olimpiada, a World Games to ostatni szczebel na tej drabinie.  Bilard nie może stać poza światowym systemem sportowym. Jeżeli  leniwi, słabi  działacze nie poprowadzą go w tą stronę, to skazują dyscyplinę na  upadek.  


Czy wiemy już kto zagra w World Games ?


Na dzisiaj wiemy, że WCBS ma 16 miejsc dla panów w poola, karambol i snookera oraz dla 16 pań w poola.  Nad systemem kwalifikacji będziemy rozmawiali na jesieni w  kierownictwie WCBS.


Czy Polacy zagrają we Wrocławiu ?


Myślę, że byłoby błędem, gdyby WCBS nie dała miejsc gospodarzom.  Rozmawiałem w tej sprawie i  sądzę, że po jednej osobie w każdej rywalizacji będziemy mieli.  Pytanie brzmi, jak zwiększyć  naszą reprezentację ?


A co z szansami medalowymi  ?


Do WG jeszcze daleko, ale z pewnością  wiemy w którym miejscu jesteśmy.  Czy mamy szansę na medale  zależy od tego jak  związki przygotują  zawodników do tej imprezy.  Wiem, że Polski Związek Bilardowy ma program przygotowań i rozmawia z Ministerstwem Sportu o jego finansowaniu. 


Dziękuję za rozmowę . 

 

 

Powrót
© 2019 Polski Związek Bilardowy
Powered by NET System