Mistrzostwa Europy Juniorów w Bilard - Austria 2015 - podsumowanie

Dodano: 2015-07-31
Zmodyfikowano: 2015-07-31

Polscy juniorzy trzecią potęgą Mistrzostw Europy Juniorów. Dziesięć medali i trzy nominacje na mistrzostwa świata

Najwięcej powodów do radości dostarczyli nam Daniel Macioł (Nosan Kielce) i Krystian Ćwikła (Hades Poznań). Obaj wywalczyli tytuły Mistrzów Europy. Daniel do złota w dziewiątkę dołożył srebro w 14/1 i brąz w ósemkę. Tym samym powiększył swój dorobek medalowy na MEJ do 7 krążków. Ćwikła zdobył także brąz w ósemkę, a jego medalowy rekord wynosi trzy krążki.

Świetny występ zanotował też Kamil Sząszor (Limonare Arkadia Tczew). W Austrii wywalczył dwa srebrne medale i choć to wynik świetny, to Kamil na pewno będzie chciał przełamać serię porażek w finałach, bo zdobyte medale w tym roku to srebro numer dwa i trzy w jego dorobku. Pewną barierę ma do przełamania także Wiktor Zieliński (Hades Poznań). Najmłodszy w historii medalista MEJ pięciokrotnie na przestrzeni trzech lat dochodził do półfinałów i pięciokrotnie przegrywał. Jednak Wiktor może poszczycić się medalami w każdą z odmian.
Medalowe nadzieje spełniła także drużyna juniorów młodszych, która w finale - dość nieoczekiwanie - przegrała z reprezentacją Niemiec.  Najwięcej radości dostarczyła nam dziewiątka -  z podwójnym mistrzostwem, srebrem i brązem.

Dwa złota i po cztery srebrne i brązowe medale dały Polakom trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej za Rosją i Niemcami. Pod względem liczby krążków lepsza okazała się tylko Sborna. Sukcesem jest także to, że 4 z siedmiorga Polaków zdobyło medale indywidualne.

Tych zabrakło na szyjach juniorów starszych - Konrada Kleinszmita i Michała Muklewicza (obaj PoolBilard Wejcherowo). Obaj zanotowali występy zdecydowanie poniżej możliwości, wziąwszy pod uwagę, że Muklewicz przed rokiem zdobył tytuł Wicemistrza Europy Juniorów, a Kleinszmit - na ostatnich MPJ zgarnął pełną pulę.
Bez medalu do Polski wróciła także Agata Sidło (Nosan Kielce). Podium dziewcząt zajęły jednak wyłącznie doświadczone w tej rywalizacji zawodniczki i trudno było się spodziewać, że debiutantka pokrzyżuje im szyki.

Znakomitą informacją są także aż trzy nominacje na Mistrzostwa Świata Juniorów. Wywalczyli je Macioł, Ćwikła i Sząszor. Tak silnej obsady Polacy w bilardowym mundialu juniorów nie mieli - wyłączając MŚJ 2011 w Kielcach - od 2010 roku.

Gratulacje dla trenera Piotra Kędziora i zawodników oraz ogromne podziękowania dla rodziców, opiekunów, trenerów sponsorów ikibiców .

Klasyfikacja medalowa  :

M-ce   Kraj                Z       S        B        Razem:

1. Rosja                     5        3        4        12

2. Niemcy                  3        1         4        8

3. POLSKA                2        4         4       10

Zawody odbyły się w dniach 20-29 lipca w Austrii i  wzięło udział blisko 200 zawodników z 27 państw. Pełne wyniki na stronie : LINK