Strona główna » Aktualności
Menu
Partnerzy
mlbilard
Oficjalny partner w Polsce
orlen
rsactive
Bookgame
ERG Bieruń
TT plast
Mezz Cues
Aramith
Cudowne produkty cukiernicze
Sportowa Internetowa Telewizja
Mak Marketing
Sport Klub
Współpracują z nami
Aktualności

Mistrzostwa Świata w 9-bil - historyczny sukces reprezentanta Polski

Dodano: 2015-08-11
Zmodyfikowano: 2015-09-22

Wojciech Szewczyk (Konsalnet Warszawa) w ósemce najlepszych bilardzistów na świecie! Najlepsze Mistrzostwa w historii dla biało-czerwonych! Drugi tytuł dla Ko Pin Yi z Tajwanu.

Jeszcze nigdy medal Mistrzostw Świata w dziewiątkę nie był tak blisko! Zabrakło bardzo niewiele, być może jednego głębszego oddechu, po wyczerpującym boju, który Wojciech Szewczyk (Konsalnet Warszawa) stoczył o ćwierćfinał. Bardzo trudne warunki postawił debiutującemu na takiej imprezie David Alcaide z Hiszpanii. Szewczyk zaczął błyskotliwie, a Alcaide pozostawał bezradny wobec żelaznej skuteczności i precyzji Polaka. Szewczyk prowadził nawet 9-4, jednak wówczas Alcaide wskoczył na wyższy poziom gry, a w grę Szewczyka wkradły się nieliczne błędy. Mecz się wyrównał, jednak ostatnią z możliwych partii wygrał Szewczyk, notując najlepszy start w historii polskiego bilardu na MŚ w 9bil.

 

Ćwierćfinał rozpoczął się zaledwie w kilka minut po elektryzującym starciu z Alcaide. Rywal - brązowy medalista MŚ w 10 bil z tego roku - Ko Pin Chung - nie zamierzał jednak dawać chwili wytchnienia Szewczykowi, szybko obejmując przewagę. Polak zdołał jednak wyrównać stan pojedynku, jednak dogonić Tajwańczyka, który zdobył piąty punkt już się nie udało. Pechowe Kicki, mały błąd i zmęczenie  stanowiły wodę na młyn niemal nieomylnego przy stole Ko. Efekt? 11-5 i drugi półfinał MŚ w tym roku dla młodszego z braci Ko.

 

Wcześniej Szewczyk pokonał Liu Chinga i Marco Teutschera, a do fazy pucharowej awansował bez porażki. Jednak na status rekordowych dla Polaków Mistrzostw pracowali wszyscy Biało-Czerwoni. Zwłaszcza trzej, którzy oprócz Wojciecha awansowali do rundy KO - Karol Skowerski, Tomasz Kapłan (obaj Nosan Kielce) i Mateusz Śniegocki (Konsalnet Warszawa). Wszyscy zajęli 33. miejsce, a najbliżej awansu do II rundy był Śniegocki. Jego mecz z nadspodziewanie dobrze dysponowanym Hunterem Lombardo z USA przybrał niespodziewanie dramatyczny obrót. Pomyłka przy stanie 10-10 zadecydowała o awansie Amerykanina. Karol Skowerski i Tomasz Kapłan przegrali wyraźnie z odpowiednio: Oliverem Medelinną i Shane Van Boeingiem.  

Biało-Czerwoni w Katarze odnieśli 12 zwycięstw, co jest rekordem Biało-Czerownych w tej imprezie. Na piątek zaplanowano półfinały i finał. Zmierzą się w nich Ko Pin Chung z Shanem Van Boeingiem oraz Ko Pin Yi z Wu Jia Quingiem. 

 

Tradycja ostatnich lato pokazuje, że Mistrzem Świata w dziewiątkę zostaje ten zawodnik, który zamyka drogę do medali reprezentantowi Polski. Idąc tym tropem, najlepszy będzie Amerykanin lub młodszy z braci Ko. 

 

Jeszce raz wielkie gratulacje dla debiutującego Wojciecha Szewczyka za historyczny, nie tylko dla niego ale całego sportu bilardowego w Polsce wynik, i dziękujemy za wspaniałe emocje jakich nam dostarczył ! Juz nie możemy się doczekać się kolejnych startów naszych reprezentantów, którzy w przyszłą środę rozpoczną walkę w mistrzostwach świata w parach. Przypomnijmy, że nasz kraj reprezentować będzie Mateusz Śniegocki i Wojciech Szewczyk !

 

Mistrzem świata został Tajwańczyk Ko Pin-Yi, dla którego jest to drugi w tym roku tytuł. W lutym na Filipinach Ko wygrał również mistrzostwa w 10-bil.

 

Emil Paliwoda

 

 Zawody można śledzić całkowicie bezpłatnie na stronie. Wystarczy szybka i prosta rejestracja. Zapraszamy do kibicowania naszym reprezentantom.

 

Tabele turniejowe dostępne są na stronach kozoom.com15.09.2015r

Polska - Reszta Świata 4-1! Kwartet Biało-Czerwonych pozostaje w walce o medale Mistrzostw Świata. Filipiński kompleks przełamany?. 

Wojciech Szewczyk, Mateusz Śniegocki (obaj Konsalnet Warszawa), Karol Skowerski i Tomasz Kapłan (obaj Nosan Kielce) awansowali do grona najlepszych 64 zawodników Mistrzostw Świata w 9bil. Debiut marzenie zaliczył Wojciech Szewczyk, który w Doha jeszcze nie przegrał i może się pochwalić zwycięstwami nad groźnymi zawodnikami: Young Jeongiem z Korei Południowej i Warrena Kiamco z Filipin.

Mateusz Śniegocki na "rozgrzewkę" odprawił Muhammanda Sharifa z Jordanii, by potem zmiażdżyć legendarnego Ralfa Souqueta aż 9-1. Z inną legendą, Mistrzem Świata z 2000 roku, po którego autografy wówczas ustawiały się tłumy fanów pokonał Karol Skowerski. Powrót na bilardowe salony Fong Pang Chao za sprawą Polaka Tajwańczyk odbył lewą stroną tabeli.

Tomasz Kapłan zaczął od zwycięstwa nad Erytrejczykiem Hamzaą, jednak po porażce z Chińczykiem Dan Jinem awansu szukał na lewej stronie. Udało się kosztem Filipińczyka Francisco Felicida.

Odpadł tylko Radosław Babica, który decydujące mecze z Rubenem Bautistą i Tohru Kuribayashim przegral po 8-9.

Dziś Szewczyk o awans do kolejnej rundy zmierzy się z Marko Teutscherem z Holandii, a Śniegocki z Amerykaninem Hunterem Lombardo. Drogę Skowerskiego los skrzyżował z Oliverem Medelliną z Filipin, a Kapłana - z Van Boening (USA).

 

Każdego z uczestników fazy KO na tym etapie od tytułu dzieli 6 pojedynków.


 

Pięciu reprezentantów Polski powalczy o najbardziej prestiżowy tytuł indywidualny w świecie bilardu. Tytułu Mistrza Świata w 9 bil broni Niels Feijen, a Biało - Czerwoni, jak rzadko mają coś do udowodnienia. Zapraszamy na bezpłatną transmisję video.

Polacy swój udział w turnieju zawdzięczają rankingowi europejskiemu. O tytuł powalczą Radosław Babica, Karol Skowerski, Tomasz Kapłan (wszyscy Nosan Kielce), Mateusz Śniegocki i Wojciech Szewczyk (Konsalnet Warszawa). 

Ten ostatni debiutuje w indywidualnych Mistrzostwach Świata mężczyzn, choć medal podobnej rangi w swoim dorobku ma - chodzi o srebro MŚ w Parach. Pozostali wielokrotnie rywalizowali o tytuł Mistrzostw Świata w dziewiątkę. W ostatnich latach najczęściej na drodze do spełnienia marzeń stawali późniejsi Mistrzowie: w 2012 roku  Mateusza Śniegockiego pokonał Darren Appleton, a dwa lata później Radosław Babica uległ Nielsowi Feijenowi.

Jak będzie w tym roku? Przewidywanie wyników na takiej imprezie to tradycyjnie wróżenie z fusów. Co roku argumentów za tym, że czeka nas przełomowy start Orłów jest tak dużo, jak wątpliwości. Każdego z Polaków stać na medale zwłaszcza, że Wojciech Szewczyk dopiero pisze swoją historię startów na tym poziomie. Karol Skowerski już jeden tegoroczny przełom za sobą ma. W końcu znalazł sposób na medale Mistrzostw Europy. Wnioski z tej imprezy mogą być pomocne. Radosław Babica z kolei na Mistrzostwach Świata nie schodzi poniżej pewnego poziomu. Do niego należy najlepszy wynik w historii startów Polaków w indywidualnych Mistrzostwach Świata -  Babica był piąty w MŚ w ósemkę. Śniegocki i Kapłan, podobnie jak reszta reprezentacji, to zawodnicy o uznanej renomie, którzy ponad wszelką wątpliwość są zdolni dominować w takich turniejach. 

Gra toczy się nie tylko o tytuł, który pozwala przejść do historii, ale także o 30.000 dolarów. Polacy powalczą także o punkty do rankingu World Games. W Katarze już trwają eliminacje, które wyłonią ostatnich 12 uczestników turnieju głównego. Prawdziwa rywalizacja z Polakami na pokładzie rozpocznie się 12 września, a Mistrza Świata w dziewiątkę poznamy następny piątek. 

Zawody można śledzić całkowicie bezpłatnie na stronie. Wystarczy szybka i prosta rejestracja. Zapraszamy do kibicowania naszym reprezentantom.

 

Tabele turniejowe dostępne są na stronach kozoom.com25.08.2015r
Pięciu reprezentantów Polski zagra na mundialu w Katarze

Stolica Kataru Dausze będzie gospodarzem jubileuszowej, 25. edycji Mistrzostw Świata w 9-bil. Ponownie na starcie stanie 128 najlepszych zawodników globu a walka będzie się toczyć o prestiż i nagrody w wysokości 200.000$. Turniej będzie podzielony na dwa etapy. Pierwszy to gry eliminacyjne, gdzie wziąć udział może każdy. Stawką będzie awans do drugiego, finałowego etapu, gdzie udział mają już zapewniony reprezentanci Polski.

W tym roku kadra będzie się składać z 5 zawodników. Nominacje EPBF otrzymali Mateusz Śniegocki i Wojciech Szewczyk (obaj Konsalnet Warszawa) oraz Karol Skowerski, Radosław Babica i Tomasz Kapłan (wszyscy Nosan Kielce). Tak licznej reprezentacji w Katarze jeszcze nie mieliśmy. Powód jest prosty: systematyczne podnoszenie się poziomu gry naszych zawodników oraz regularny udział w rankingowych zawodach EPBF Euro Tour coraz większej liczby Polaków. Mamy nadzieję, że ilość przełoży się również na jakość i doczekamy się wreszcie upragnionego medalu indywidualnych mistrzostw świata.

Turniej główny World 9-ball Championships ropocznie się 12 września. Mistrza świata poznamy tydzień później - 18 września.
Organizatorem jest Federacja Bilarda i Snookera Kataru.

Przed rokiem najlepszy wynik zanotował Radosław Babica, który zajął 17. miejsce ulegając w 1/16 finału późniejszemu mistrzowi świata - Nielsowi Feiejenowi.
Powrót
© 2023 Polski Związek Bilardowy
Powered by NET System