Strona główna » Aktualności
Menu
Partnerzy
mlbilard
Oficjalny partner w Polsce
orlen
rsactive
Bookgame
ERG Bieruń
TT plast
Mezz Cues
Aramith
Cudowne produkty cukiernicze
Sportowa Internetowa Telewizja
Mak Marketing
Sport Klub
Współpracują z nami
Aktualności

Mistrzostwa Europy w Bilard - Holandia 2018

Dodano: 2018-07-29
Zmodyfikowano: 2018-07-31

Konrad Juszczyszyn Polskim Bohaterem ósemki. Medalowe żniwa trwają. Zieliński jednak tylko człowiekiem, ale wciąż najlepszy w Veldhoven.

 

 

Po słabszych występach w 14/1 i dziesiątkę były powody do obaw o dyspozycję Konrada Juszczyszyna (ERG Bieruń Folie ) . Występem w ósemkę Polak zamknął usta krytykom, notując najlepszy występ w historii swoich startów na Mistrzostwach Europy. Na finał przeciwko Bahramowi Lotfiemu sił już nie starczyło, jednak droga Juszczyszyna po srebro była porywająca.

W półfinale Polak pokonał jednego z najlepszych bilardzistów Europy - Joshuę Fillera. Do połowy trwania pojedynku żaden z nich nie odpuszczał. Wtedy Konrad Juszczyszyn objął dwupunktowe prowadzenie. Niemiec gonił, Polak odpierał szarże, wygrywając 8-6. W ćwierćfinale Andrey Seroshtan z Rosji oglądał tylko Polacy Juszyczyszyna. Polak szybko objął prowadzenie. Rosjanin tylko raz był w stanie zbliżyć się na jeden punkt. Ostatecznie Konrad Juszczyszyn zapewnił sobie pierwszy medal w Veldhoven, wygrywając 8-4.

Juszczyszyn od początku zmaga w ósemkę miał bardzo wymagającą drabinkę. Swoje mecze wygrywał jednak bardzo pewnie. Tak było w starciach z bardzo groźnymi: Klasoviciem, Lechnerem, czy Carlsonem, Ermem i Gradisnikiem.

To drugi indywidualny medal Mistrzostw Europy Konrada Juszczyszyna i bardzo dobry prognostyk przed jego koronną odmianą - dziewiątką. 









 

Medal w ósemkę wywalczył także Mieszko Fortuński (ERG Bieruń Folie ) . On również wyraźnie uległ Lotfiemu, tyle, że w półfinale. Polak zapewnił sobie podium w starciu z Alexem Montpellierem. Notujący swój najlepszy występ Francuz, był nieprzewidywalnym rywalem i wysoko zawiesił Fortuńskiemu poprzeczkę w ćwierćfinale. Przez pierwsze partie to on nadawał tempo meczowi. Polak inicjatywę przejął w połowie starcia, jednak Montpellier długo wywierał presję na Fortuńskiego, który ostatecznie wygrał 8-6. Medal Mieszka nabrał realnych kształtów rundę wcześniej, kiedy Polak wyraźnie pokonał Najlepszego Zawodnika w Historii Mistrzostw Europy Ralfa Souqueta. Wcześniej Polak rozprawił się z Bartolem, Saharnipem i Ferreirą. 

 

Tym razem Wiktor Zieliński (Hades Poznań )  w kategorii juniorów starszych musi obejść się smakiem brązu...W półfinale - zdaniem wielu -najbardziej nieprzewidywalnej odmiany- Polak uległ Alenovi Saliciowi z Niemiec. Od początku trwania gier wszystko wyglądało jak deja vu - Zieliński miażdży rywali, stopniowo wyrzuca z drabinki najgroźniejszych przeciwników. W ten schemat wpisał się też ćwierćfinał, w którym Polak mierzył się z drugim najbardziej utytułowanym w stawce - Janem van Lieropem. O medal obj stoczyli kapitalny bój. Zieliński prowadził już 4-1, jednak Holender wszczął systematyczną pogoń. Dopadł Polaka w ostatniej chwili, ale decydującą partię wygrał Wiktor Zieliński. 

Choć tym razem bez złota, to Zieliński i tak jest na czele klasyfikacji multimedalistów w Veldhoven. 

  

O podium otarała się jeszcze Oliwia Czupryńska (Nosan Kielce) . W ćwierćfinale przeciwko Niemce Veronice Ivanovskiej Polka prowadziła już 3-1. Niemka odrabiała straty i mecz toczył się punkt za punkt. Przewagę miała jednak Czupryńska,  otwierając decydującą partię. Po trudnym pozycjonowaniu na ósemkę, wbiła ją razem z białą kulą. Wcześniej Czupryńska uporała się z: von Rohr, Seroshtan, Shut i deu Rose. 

Znów zawiedli juniorzy młodsi. Najlepsi z nich - Kural i Jamorski - zajęli 9. miejsce. 

 

Miejsca pozostałych polaków:

Mężczyźni: 9. Tomasz Kapłan, 17. Mariusz Skoneczny, 33. Karol Skowerski

U19: 17. Tomasz Krysztofik, Mateusz Zdziech

U17: 33. Nikodem Jankowiak, Dominik Jastrząb

Dziewczęta: 9. Bogna Świtała

Wózki: 9. Emil Malanowski, Leszek Blumczyński

+40: 33. Artur Zasztowt, 49. Maciej Trudnowski, 65. Tomasz Malinowski, Krzysztof Gardjas, Piotr Kleinschmidt

 

W ósemkę najlepiej wypadli Niemcy, którzy w tę odmianę zdobyli aż 10 medali, potrajając swój dorobek o obejmując prowadzenie w klasyfikacji medalowej. 

 

1. Niemcy 4-4-7

2. Finlandia 3-1-0

3. Dania 3-0-1

4. POLSKA 2-1-5

5. Norwegia 2-1-4

 

Jak dotąd medale w Veldhoven zdobywali reprezentanci 24 krajów. Piątek w Holandii to dzień zmagań drużynowych.

W zawodach bierze udział 524 zawodniczek i zawodników z 36 krajów. 

Start reprezentacji Polski jest sfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki  oraz Polskiego Związku Bilardowego. 



Emil Paliwoda

 

Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo na oficjalnej stronie mistrzostw - LINK

Również na naszym serwisie na facebooku: 

 Bilard Sportem Wszystkich  codziennie relacje zdjęciowe i opis tego co dotyczy naszej reprezentacji przedstawi Wam Andrzej Siejko. 

 

     
     
     

 



 

 


 

 


 

Powrót
© 2024 Polski Związek Bilardowy
Powered by NET System