Strona główna » Aktualności
Menu
Partnerzy
mlbilard
Oficjalny partner w Polsce
orlen
rsactive
Bookgame
ERG Bieruń
TT plast
Mezz Cues
Aramith
Cudowne produkty cukiernicze
Sportowa Internetowa Telewizja
Mak Marketing
Sport Klub
Współpracują z nami
Aktualności

Trzy złote medale na Mistrzostwach Europy Juniorów w Bilard Holandia 2019

Dodano: 2019-08-01
Zmodyfikowano: 2019-08-01

Od mistrza Polski Uczniowskich Klubów Sportowych do Mistrza Europy! Dwie nominacje na Mistrzostwa Świata!


Polski bilard osiągnął już tak wiele, że gdy myślimy o nowych rekordach na myśl przychodzą nam medale mistrzostw świata ( Mieszko, Wojtek, Tomek i spółka , szczęście kiedyś zapuka i do Was!) . Jednak na Euro  juniorzy i juniorki w 2019 roku ustanowili kolejne dwa nowe rekordy, tak aby nie pozostać w tyle za seniorami, którzy autorami takich byli w tegorocznych Mistrzostwach Europy. Szymon Kural (TCF HUB Kraków) po raz pierwszy w historii zdobył dla Polski złoty medal w 10 bil w kategorii junior młodszy. W poprzednich latach blisko byli Wojtek Szewczyk, Kamil Sząszor ( dwa razy) czy Wiktor Zieliński, ale musieli obejść się  srebrem. Po raz pierwszy w historii wracamy też z medalem drużynowym dziewcząt. Weronika Połczyńska (UKS Bila Zduny) i Bogna Świtała (UKS Pałuki Żnin) zdobyły brązowe medale po zwycięstwie w rzutach karnych nad Białorusią! W klasyfikacji medalowej POLSKA zajęłą trzecie miejsce za Niemcami i Rosją. 


Impreza w Holandii rozpoczęła się dobry miesiąc przed pierwszą walką o rozbicie gdy już po ustaleniu składu ekipy oraz asystenta z prowadzenia kadry zrezygnował Piotr Kędzior. W trybie pilnym stery przejął Bogusław Bereżny. Emocje spore, gdyż nie mając pełnego wpływu na kadrę można być twarzą sukcesu lub porażki. Czas pokazał że pan Bogusław jest twarzą sukcesu i to dużych rozmiarów! Trzy złote medale! Dwóch zawodników z nominacja na Mistrzostwa świata! Łącznie 7 medali wraca do Polski! 


Zdecydowanie największe gratulacje należą się Szymonowi Kuralowi, który zdobył dwa złote medale (w tym w druzynowce), srebro i brąz oraz tytuł MVP kategorii juniorów młodszych. Tuż za jego plecami Dominik Jastrząb (UKS Fair Play Jaworzno) z dwoma zlotami (w tym w drużynówce) i srebrem. Skład złotej drużyny juniorów młodszych uzupełniali Wiktor Fortunski (UKS Baribal Lubin) i Oskar Jamorski (UKS Snikers Rękoraj). Drużyny, która od ćwiartki wygrywał 6/7 do 1 lub max 2 punktów.
Oskar Jamorski indywidualnie zdobył 5 miejsca w 14.1 oraz 10 bil, 9 miejsce w 9 bil I 17 miejsce w 8-bil. Wiktor Fortunski w swoim debiucie na tej imprezie pokazał kilka naprawdę solidnych meczów jak zwycięstwa z multi medalista Bosniakiem Piknjakiem czy mocnymi Chorwatami, złożyła się to na 9 miejsce w 14.1, 17 miejsce w 9 bil oraz 33 miejsce w 8 i 10 bil. 


Gratulacje również dla dziewczyn, które kończą zawody z historycznym brązem w druzynowce! Indywidualnie Bogna Świtała wyrównała swój najlepszy występ na Mistrzostwach Europy zajmując dwukrotnie 9 miejsce w 8 i 9 bil oraz 17 miejsce w 10 bil. Można powiedzieć że Bognę w Holandii prześladowały Rosjanki, 5 spotkań i żadnego zwycięstwa. Czasami do sukcesu potrzebna jest również odrobina szczęścia w losowaniu. Za rok Bogna!
Debiut i to bardzo obiecujący również za Weronika Polczynska, 9 miejsce w 10 bil i rekordowe na tych mistrzostwach 15 wygranych partii z rzędu (16 jeśli liczyć kolejny mecz w drużynówce). To pokazuje olbrzymi potencjał. Warunek jeden, uśmiech na twarzy! W 8 i 9 bil Wera zajęła 17 miejsca.

Na koniec juniorzy starsi I aż dwóch debiutantów tutaj czyli Adam Stankiewicz (Akademia Bilardowa Rokietnica) i Kamil Spicha (Green Club Gdańsk), oraz Tomasz Krysztofik (Green Club Gdańsk). Ostatni dwaj 'wyszli spod ręki' asystenta kadry Andrzeja Winogradowa. Tomek kończył ta impreza karierę juniora i liczył na upragniony indywidualny medal, matura i inne wymówki nie wchodziły już w grę, miał być ogień. Szanse były dwie. W 10-bil w ćwierćfinale przegrał z Jonasem Souto z Hiszpanii w meczu, który nie chciał się ułożyć, a Jonas na tych mistrzostwach grał super bilard i chwilę później zdobył srebro. Oraz w 8 bil gdzie w 1/8 finału przeciwnikiem był Rosjanin Shkudov. Wszystko zdecydowało się w decydującej partii, do której doszło gdyż na 7 rozbić Tomek coś wbił tylko dwa razy. Prowadził 6-4, grając poza rozbiciem bezbłędnie. Dwa błędy niestety przyszły w dwóch ostatnich partiach. Rosjanin chwilę później zdobył srebro.
Dwaj debiutanci mogą się pochwalić pojedynczymi dobrymi meczami jak wygrana Kamila z Rosjaninem Shkudovem czyli minimalne porażki Adama ze wspomnianym Shkudovem (prowadzenie 5-1) lub Kamila z Mustafa Alnarem. W bezpośrednim starciu wygrał zdecydowanie Adam. Ogólnie najlepszy wynik to 17 miejsce dla obu. Adam wyniku już nie poprawi, Kamil być może będzie miał szansę za rok i wtedy doświadczenie powinno zaprocentować. 

 

KLASYFIKACJA MEDALOWA

1. Niemcy            4    1   1     6

2. Rosja              3     2   3    8

3. POLSKA            3     2     2     7


Medale łacznie zdobyło 16 państw.

W zawodach wziło udział blisko 160 zawodniczek i zawodników z 28 krajów.


 

 

 


Szymon, Dominik, czapki z głów. Genialny występ! Jeszcze kilka lat temu zaczynając zabawę ze sportem podobnie jak Wiktor, Oskar, Bogna i Weronika zdobywaliście medale na mistrzostwach Uczniowskich Klubów Sportowych, następnie Mistrzostwach Polski Juniorów, a dzisiaj dla Was (i dla nas wszystkich) zagrali Mazurka Dąbrowskiego! Duma rozpiera. Zostaje życzyć powodzenia na Mistrzostwach Świata!

 

A.W.

Zdjęcia EPBF / Europejska Federacja Bilardowa 

Ogromne podziękowania za wspaniałe wyniki należą się wszystkim trenerom i opiekunom klubowym, którzy przez lata włożyli wiele pracy w przygotowanie tak świetnych zawdoniczek i zawodników. Podziękowania kierujemy również dla rodziców, szefów klubów, sponsorów oraz władz samorządowych i Ministerstwa Sportu i Turystyki za wsparcie. Gratulacje kierujemy również do trenerów i opiekunów, Piotra Kędziora który przez lata prowadził kadrę oraz obecnego selekcjonera Bogusława Bereżnego i jego asystenta Andrzeja Winogradowa.


 

Powrót
© 2023 Polski Związek Bilardowy
Powered by NET System