Strona główna » Aktualności
Menu
Partnerzy
mlbilard
Oficjalny partner w Polsce
orlen
rsactive
Bookgame
ERG Bieruń
TT plast
Mezz Cues
Aramith
Cudowne produkty cukiernicze
Sportowa Internetowa Telewizja
Mak Marketing
Sport Klub
Współpracują z nami
Aktualności

Quay Rokietnica Open

Dodano: 2019-08-28
Zmodyfikowano: 2019-08-28

Światowe gwiazdy rywalizowały w Rokietnicy

238 zawodników z 22 państw rywalizowało w czterodniowym turnieju w Rokietnicy o rekordową pulę nagród - 75 000 złotych i łącznie aż 226 punktów do rankingu Mosconi Cup. Bardzo wyrównana sytuacja w wyściu po kwalifikację do meczu Europa - USA sprawiła, że po cenne punkty na QUAY Rokietnica Open przyjechało aż 15 zawodników z czołowej 18-stki tego rankingu. Ale po kolei...

QUAY Rokietnica Open to w końcu nie tylko profesjonaliści. Jest to 9-dniowy cykl „QUAY Wakacje z Bilardem - Rokietnica 2019" rozgrywany w hali Rokietnickiego Ośrodka Sportu, nad którym Patronat Honorowy objął Bartosz Derech - Wójt Gminy Rokietnica. Impreza rozpoczyna się od darmowych warsztatów bilardowych, półkolonii dla najmłodszych oraz zawodów amatorskich takich jak: Turniej o Puchar Wójta Gminy Rokietnica, Budmar CUP, Eliminacje do Mistrzostw Polski Amatorów i Rokietnicka Liga Bilardowa Advatech. Amatorzy oraz ci którzy swoją przygodę z bilardem dopiero zaczynają mieli okazję sprawdzić się na 2 stołach do chińskiego bilarda (jedynych w Polsce) oraz 23 stołach pool-bilardowych, tych samych na których później zmagali się profesjonaliści. Grano przede wszystkim na stołach marki BrizZon, ale również na kilku stołach Tournament Champion. Na każdym stole zostało założone nowe sukno, dostarczone przez sponsora imprezy - Andy Cloth.


Turniej główny rozpoczęły rozgrywki grupowe - zawodnicy zostali podzieleni na 8 grup, 2 rozgrywane w czwartek, 3 w piątek i 3 w sobotę (zawodnicy mogli dowolnie wybrać dzień startu). W grupach graliśmy do 7 wygranych partii, systemem double KO, w wyniku czego do dalszej fazy awansowało 8 zawodników z każdej grupy (64 łącznie). Na hali sportowej w Rokietnicy mieliśmy niepowtarzalną okazję obejrzeć egzotycznych zawodników spoza Europy - liczną reprezentację Kuwejtu, z jej największą gwiazdą Abdullah Al-Youssef, zawodników z Arabii Saudyjskiej, Mohammada Soufi reprezentującego Syrię czy nawet zawodnika zza oceanu - Allyna Gmerka który przybył do nas z Virginii, USA.

W piątek po rozgrywkach grupowych nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy, na którym główny organizator i dyrektor turnieju Radosław Babica jako prezes Stowarzyszenia Wielkopolska Akademia Bilardowa podziękował przede wszystkim współorganizatorom, czyli Gminie Rokietnica, Powiatowi Poznańskiemu, Rokietnickiemu Ośrodkowi Sportu oraz całej społeczności Akademii Bilardowej Radosława Babicy, która na ile mogła, włączyła się w organizację największej imprezy bilardowej w Polsce. Podziękowano też sponsorom strategicznym - firmom Budmar, Advatech, Brizzon, Andy Cloth, Gmerek Family, no i oczywiście sponsorowi głównemu, czyli firmie QUAY. Ogłoszono również, iż po owocnych rozmowach ze sponsorem głównym ustalono termin i pulę nagród przyszłorocznego turnieju QUAY Rokietnica Open 2020. Zawody odbędą się w dniach 20-23 sierpnia 2020 z pulą nagród aż 100 000 złotych!

Po ceremonii otwarcia przystąpiliśmy do turnieju deblowego, gdzie emocji nie brakowało. Największą niespodzianką na pewno było odpadnięcie w drugiej rundzie aktualnych mistrzów świata w parach - Austriaków Mario He i Albina Ouschana. Ulegli 6:3 parze polskich juniorów - Szymonowi Kuralowi i Michałowi Urbańskiemu. Ostatecznie w finale znaleźli Polacy z Grekami i para Sroczyński/Śniegocki pokonała 6:2 parę Kazakis/Loukatos. Na trzecich miejscach zakończyli Juszczyszyn/Fortuński i austriacko-estoński team Lechner/Grabe. Pula nagród w turnieju deblowym wyniosła aż 7 000 złotych. Finał można obejrzeć na YouTube.

W sobotę równolegle z rozgrywkami grupowymi wystartowały 3 turnieje dodatkowe: turniej juniorski, turniej kobiecy oraz turniej charytatywny w chiński bilard. Wpisowe z turnieju charytatywnego zostało w całości przekazane na protezę dla Adama Wilka. Adam pojawił się w Rokietnicy i dokonał „otwierającego rozbicia" podczas ceremonii otwarcia. W turnieju charytatywnym zwyciężył Petr Urban z Czech, pokonując w finale Wojtka Szewczyka 1:0.

W turnieju kobiecym, gdzie dodatkowe nagrody ufundował wielokrotny Mistrz Świata w trikach bilardowych Bogdan Wołkowski zwyciężyła Ewa Bąk, pokonując w finale Monikę Ząbek 5:1. Na trzecich miejscach zakończyły Anita Sochacka i Iza Łącka.

W turnieju juniorskim zwyciężył Szymon Kural, drugi był Adam Stankiewicz a trzeci Sambor Stachowiak i Dominik Jastrząb.

W sobotę wieczorem rozegraliśmy też Last 64, czyli pierwszą rundę fazy pucharowej, gdzie padło kilka zaskakujących wyników. Radosław Babica wynikiem 9:7 odprawił z turnieju jednego z faworytów - Austriaka Mario He. W tej fazie odpadł też drugi zawodnik rankingu Mosconi Cup i jedna z twarzy naszego turnieju - Ralf Souquet, który w deciderze uległ Mariuszowi Skonecznemu. Blisko niespodzianki było też w pojedynku Mateusza Robińskiego i Maximiliana Lechnera, ale ostatecznie Mateusz nie zdołał "dobić" swojego rywala i przegrał 9:8.


Niedziela przyniosła najważniejsze rozstrzygnięcia i największe emocje. W Turnieju Głównym QUAY Rokietnica Open zostało już tylko 32 zawodników, a pozostali, czyli aż 206 zawodników wystartowało w Turnieju Drugiej Szansy. Po kilkudniowej rywalizacji w ćwierćfinałach turnieju głównego znalazło się 8 zawodników z 8 różnych krajów (Kaçi, Fortuński, Kazakis, Ouschan, Grabe, Chinakhov, Bongers i Feijen). Ostatecznie w pierwszym półfinale Kaçi pokonał Kazakisa 9:6 (retratransmisja na YouTube) a Chinakhov pokonał Feijena 9:5 (retratransmisja na YouTube).

Finał rosyjsko-albański okazał się bardzo taktyczny, a zawodnicy szli łeb w łeb wygrywając partię za partią. W ostatnich partiach Eklent Kaçi popełnił kilka kosztownych błędów i to Ruslan „Siberian Express" Chinakhov mógł cieszyć się ze zwycięstwa 9:7, nagrody finansowej 13 000 złotych i 30 punktów do rankingu Mosconi Cup. (Retratransmisja tego spotkania dostępna na YouTube).

W Turnieju Drugiej Szansy zwyciężył Michał Turkowski pokonując w finale Michała Muklewicza. Trzecie miejsca zajęli Sebastian Batkowski i Tomasz Bąk.

Podczas całej imprezy prowadziliśmy transmisję na żywo z pięciu kamer. Mecze są dostępne do obejrzenia na stronie www.qopen.tv. Wyniki można znaleźć na www.swab.pl.

Zapraszamy wszystkich do udziału za rok! Przypominamy, iż wstępny termin i pula nagród QUAY Rokietnica Open 2020 to 20-23 sierpnia i 100 000 złotych!


Radosław Babica
Powrót
© 2023 Polski Związek Bilardowy
Powered by NET System