Strona główna » Aktualności
Menu
Partnerzy
mlbilard
Oficjalny partner w Polsce
orlen
rsactive
Bookgame
ERG Bieruń
TT plast
Mezz Cues
Aramith
Cudowne produkty cukiernicze
Sportowa Internetowa Telewizja
Mak Marketing
Sport Klub
Współpracują z nami
Aktualności

Mistrzostwa Polski w Bilard - Kielce 2019

Dodano: 2019-12-09
Zmodyfikowano: 2019-12-09

Kapłan i Zalewska najlepsi w dziewiątkę. Nowy-stary MVP wśród Panów. Rekordowa oglądalność w TVsports.pl.

Tomasz Kapłan w finale rywalizacji w dziewiątkę pokazał dojrzałość i determinację. W finale mierzył się z debiutującym na podium Mistrzostw Polski Danielem Maciołem, który w imponującym stylu odprawiał kolejnych rywali w drodze do finału. Kapłan także prezentował się znakomicie, jednak mniej stabilna forma w pozostałych konkurencjach mogła dać o sobie znać w każdym momencie. Macioł w finale długo imponował rozbiciem i skutecznością, Kapłan zdawał się pozostawać krok za nim. Dopiero, kiedy młodszemu zawodnikowi w końcówce meczu przydarzyły się błędy, bardziej rutynowany rywal był w stanie przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę, wygrywając 9-7. Brązowe medale wywalczyli Wojciech Szewczyk i Karol Skowerski.


Tomasz Kapłan w dziewiątkę wywalczył swój 29. medal Mistrzostw Polski. Po raz 17. okazał się najlepszy w kraju. Jednak do dziewiątki dotychczas miał pecha. Na tytuł w tę odmianę czekał 16 lat. Daniel Macioł na podium Mistrzostw Polski stanął po raz pierwszy.

Dopiero, kiedy poznaliśmy finalistów dziewiątki Panów, rozwikłała się kwestia zwycięstwa w Rankingu Polski. Ostatniego dnia Mistrzostw, kiedy w grze było jeszcze 12 zawodników, szansę na ten prestiżowy tytuł miało jeszcze trzech zawodników, a stawce przewodził Sebastian Batkowski. Kapłanowi i Batkowskiemu prestiżowy tytuł zapewniał złoty medal w dziewiątkę. Mieszko Fortuński także zachowywał szansę.

Dla Batkowskiego planem minimum było zajęcie co najmniej drugiego miejsca w rankingu. Tak wynik zapewniał udział w Mistrzostwach Europy. Osiągnięcie tego celu byłoby niemożliwe, gdyby Kapłan i Fortuński spotkali się w finale, a Batkowski, nie przebrnąłby ćwierćfinału. Losowanie 1/4, które skojarzyło Kapłana z Fortuńskim już na tym etapie, sprawiło, że Batkowski mógł być pewny debiutu na Mistrzostwach Europy.

Dotychczasowy lider przegrał jednak w ćwierćfinale. To oznaczało, że Kapłan, by zdobyć tytuł MVP musi dojść do finału. Spełniając ten warunek z nawiązką, powtórzył swój wyczyn z 2016 roku.

Czołówka rankingu mężczyzn:
1. Tomasz Kapłan - 238 pkt.
2. Sebastian Batkowski - 228 pkt.
3. Mieszko Fortuński - 214 pkt.

W rywalizacji Pań Oliwia Zalewska wygrała dziewiątkę, choć Monika Ząbek długo była na prowadzeniu w finale. Ostatecznie jednak to najlepsza zawodniczka Mistrzostw wbiła bilę z paskiem, dającą szósty punkt, ustalając wynik meczu na 6-5. Brązowe medale zdobyły Kinga Rauk i, debiutująca w tym gronie - Bogna Świtała.


Dla Czupryńskiej był to 27. medal Mistrzostw Polski. Najlepsza okazała się po raz 14. Za rok ma szansę świętować dziesiąty medal w dziewiątkę. Tytuł wywalczyła po raz piąty, po dwóch latach przerwy.

Zalewska zwycięstwo w rankingu zapewniła sobie już tytułem w dziesiątkę.

Czołówka rankingu kobiet:
1. Oliwia Zalewska - 130 pkt.
2. Izabela Łącka - 110 pkt.
3. Ewa Bąk - 106 pkt.

Na tegorocznych Mistrzostwach Polski medale zdobywało czternaścioro zawodników, reprezentujących 9 klubów. Wśród nich zadebiutował UKS Pałuki Żnin. Klasyfikacja medalowa drużyn:

1. Nosan Kielce - 3-0-2
2. ERG Biruń Folie - 1-1-4
3. Konsalnet Europool Warszawa - 1-1-1
4. Bistro Bilard Koryta Mięsne Brzeszcze - 1-1-0
5. Lipiński Dachy Tomaszów Maz. - 0-1-1
5. Metal-Fach LP Sokółka - 0-1-1
7. MUKS IKS Tarnów 0-1-0
8. Ósemka Rzeszów 0-0-2
9. UKS Pałuki Żnin 0-0-1


W tym roku pięcioro zawodników zanotowało swój najlepszy start w Mistrzostwach Polski. Swoje rekordowe osiągnięcia wyśrubowali:

1. Wojciech Szewczyk - 1 złoty, 1 brązowy medal.
2. Piotr Ostrowski - 1 srebrny, 1 brązowy medal.
3. Sebastian Batkowski - 1 srebrny, 1 brązowy medal, (wyrównał wynik z 2018 roku).
4. Daniel Macioł - 1 srebrny medal, (debiut na podium Mistrzostw Polski).
5. Bogna Świtała - 1 brązowy medal, (debiut na podium Mistrzostw Polski).

Mistrzostwa Polski 2019 Kobiet i Mężczyzn przeszły do historii. Internetowe relacje na żywo w tym roku oglądała rekordowa liczba widzów z kilkudzisięciu krajów świata. Mecze ponownie można obejrzeć na stronie Facebook Tvsports.pl. 11 najważniejszych spotkań pokaże również niebawem ogólnopolska stacja SPORTKLUB. Galerie zdjęć dostępne są na stronie Facebook Mistrzostw Polski w Bilard, natomiast wyniki można zobaczyć na oficjalnej stronie MP 2019.

Ogromne słowa podziękowania kierujemy do firm i osób które pomogły w przygotowaniu imprezy: p. Anita i Andrzej Gibas – Eurotech – Sponsor Generalny Mistrzostw Polski, którego firma dostarczyła i ustawiła stoły bilardowe RAssson. Firma Saluc, dostawca sukna Iwan Simonis i bil Duramith. Ekipa TVSports, która przygotowała salę gier, transmisję i wyniki on-line. Ekipa sędziowska, która dbała o właściwy przebieg imprezy. Partnerzy : Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, MSiT, Brześć z Brześcia Kujawskiego, MCDermoot, Binkowski Resort. Partnerzy medialni: TVSportspl, TVP3 Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia, CkSports, CK Media Group oraz pozostali nie wymienieni, którzy zadbali aby zawodniczki i zawodnicy mieli bardzo dobre warunki w najważniejszej indywidualnej imprezie sportowej w Polsce.


Powrót
© 2024 Polski Związek Bilardowy
Powered by NET System