Mistrzostwa Europy Juniorów ? podsumowanie

Dodano: 2009-08-10
Zmodyfikowano: 2009-08-10

Fantastyczny wynik w Niemczech. Polacy wracają z dorobkiem 9 medali.

Zakończony w sobotę turniej można określić tylko jednym określeniem - „To były fantastyczne Mistrzostwa!". Po 3 latach podczas dekoracji medalistów rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego i to aż dwukrotnie. Prym wśród Kadry Polski wiedli zawodnicy Pino Ventor oraz UKS Spartan Chodów, którzy zdobyli dla naszego kraju 2 złota - Monika Ząbek w 9-bil w kategorii dziewcząt oraz Marek Kudlik w 8-bil w grupie juniorów młodszych. Nasi młodzi bilardziści wykonali plan dokładnie w 150%, przed Mistrzostwami trener Dariusz Kobacki zakładał 6 krążków i co ciekawe typowali bardzo ostrożnie - w zestawieniu nie było żadnego „złota".

Już drugiego dnia apetyty zaostrzyła nam trójka Polaków. Przed szansą na pierwszy medal w turnieju stanęli Konrad Piekarski (Metal Fach LP Sokółka), Wojciech Szewczyk (Konsalent Warszawa) oraz Bartosz Rozwadowski (Nosan Kielce). Niestety Konrad nie sprostał Holendrowi Ivo Aarts, Wojtek zwyciężył w wydawałoby się przegranym meczu z Niemcem Georgem Tim a Rozwadowski pewnie pokonał Egora Plishkina. W tym momencie na naszym koncie mieliśmy już 2 medale. Najtrudniejsze jak wiadomo są początki, ten wynik sprawił iż opiekunowie jak i sami zawodnicy odetchnęli z ulgą - Mistrzostwa dla nas zaczęły się bardzo dobrze. Brązowe medale nie były z pewnością głównym celem ambitnych Polaków. Marzenia o finale Bartosza Rozwadowskiego niestety bardzo szybko rozwiał Ruslan Chinahov (Rosja). Szewczyk ponownie zwyciężył w pojedynku „łeb w łeb" i po raz drugi w swojej karierze awansował do finału Mistrzostw Europy, gdzie czekał na niego jeden z głównych faworytów do złota - Niemiec Manuel Ederer. Złoty medal był na wyciągnięcie ręki. Gdyby nie dwa proste błędy w końcówce meczu, już pierwszego dnia rozbrzmiałby Mazurek Dąbrowskiego. Ostatecznie minimalna przegrana Wojtka i podobnie jak przed rokiem zawodnik Konsalnetu staje na drugim stopniu podium. Turniej w 14/1 w grupie starszej zdominował Ruslan Chinahov, w kategorii dziewcząt zwyciężyła Jasmin Michel (Niemcy).

Występ w 14/1 był bardzo dobrą zapowiedzią przed kolejnymi odmianami i jak się później okazało Polacy nie zawiedli. W „ósemkę" niestety bardzo szybko pożegnał się z zawodami Krystian Piekarski (Metal Fach LP Sokółka). Dziewiąte miejsce w „pupilach" zajął Mistrz Polski Juniorów - Maciej Wójcik (Nosan Kielce), 17 był Marcel Fortuński (DSB Zagłębie Baribal Lubin).  Bardzo zawodziły dziewczęta, jak do tej pory w 14/1 Oliwia Czupryńska (Nosan Kielce) nie wygrała żadnego meczu, Monika Ząbek natomiast w 8-bil zdołała zwyciężyć tylko w jednym pojedynku. Powody do radości dali nam za to pozostali nasi zawodnicy. W finale grupy młodszej spotkali się Marek Kudlik (UKS Spartan Chodów) oraz Wojtek Szewczyk. Przed meczem za faworyta uchodził broniący tytułu wicemistrzowskiego sprzed roku Szewczyk, tym bardziej iż w poprzednich 2 swoich pojedynkach prezentował się wyśmienicie i wygrywał ze swoimi przeciwnikami po 6:0. Finał nie stał już na takim wysokim poziomie i u zawodników widać było zdenerwowanie, nie można powiedzieć również że był słaby, kilkukrotnie zobaczyliśmy więc wspaniałe zagrania. Mecz zakończył się wynikiem 6:4 a tryumfatorem zawodów w 8-bil został Marek Kudlik. Szewczyk musiał zadowolić się już drugim srebrem na tych Mistrzostwach. W grupie juniorów starszych „brąz" zdobył Mieszko Fortuński (DSB Zagłębie Baribal Lubin). W meczu o finał brakło szczęścia, Jurgen Jenesy (Austria) popisał się wspaniałym finiszem, kończąc partię „z podejścia" i „z kija". W tej kategorii Mistrzem Europy został Rosjanin - Roman Pruchai, wśród dziewcząt najlepsza była również zawodniczka Rosji - Anastya Nechaeva.

Pięć medali, w tym jeden złoty, tuż przed rozpoczęciem „dziewiątki" zapowiadało dobre wyniki również w tę odmianę. Największą niespodziankę sprawiła nam Monika Ząbek, która wywalczyła tytuł Mistrzyni Europy. Po dobrych występach naszych dziewcząt przed rokiem i zdobyciu dwóch medali, również w tym roku liczyliśmy na sukcesy. Takiego zakończenia turnieju jednak chyba nikt się nie spodziewał. W meczu o medal Monika wygrała  koleżanką z reprezentacji - Oliwią Czupryńską a w półfinale z jedną z faworytek - Austriaczką Petrą Stadlbauer. Gdy półfinał w wykonaniu Moniki nie stał na zbyt wysokim poziomie, to w finale Ząbek grała dobrze i wykorzystywała każde potknięcie rywalki. Po 40 minutach mecz zakończył się wynikiem 6:0 dla Polki, Kamila Khodjaeva (Belgia) musiała zadowolić się srebrnym medalem. W grupie starszej do strefy pucharowej nie awansował wicemistrz Europy sprzed roku - Bartosz Rozwadowski. Nie zawiódł Mieszko Fortuński i do swojej kolekcji dołożył kolejny brązowy medal. Trzecie miejsce zajął również Konrad Piekarski, który w półfinale przegrał z późniejszym mistrzem - Holendrem Etienne Hekkelman. Konrad w tym meczu nie wytrzymał psychicznie i zmarnował 100% szansę na zwycięstwo, myląc się w decydującym momencie na bili numer 6. Najlepszy w grupie juniorów starszych ponownie okazał się Roman Pruchai z Rosji.

Równolegle do zawodów indywidualnych rozgrywany był turniej drużynowy. Brązowy medal zdobyła drużyna pupili w składzie: Marek Kudlik, Konrad Piekarski, Wojciech Szewczyk i Maciej Wójcik. W meczu ½ finału nasz team poniósł porażkę z reprezentacją Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi okazali się również pogromcami naszej drugiej drużyny. Bartosz Rozwadowski, Krystian Piekarski i Mieszko Fortuński po porażce 0:3 zajęli piąte miejsce.

Nasz zespół zakończył Mistrzostwa z dorobkiem 9 medali w tym 2 złotymi, co jest niewątpliwie jednym z największych sukcesów ostatnich lat. Przypomnijmy, iż ostatnim który zdobył złoty medal był Michał Czarnecki a było to na Ukrainie w 2006 roku. Swoją karierę juniorską kończą w tym roku Krystian Piekarski oraz Bartosz Rozwadowski. Dla tego pierwszego tegoroczny występ nie był udany, Rozwadowski z pewnością również czuje niedosyt, podczas juniorskiej kariery nie udało się temu zawodnikowi zdobyć złotego medalu Mistrzostw Europy, nie stanął również na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Polski. Bez medalu w grach indywidualnych wracają Marcel Fortuński, Maciej Wójcik oraz Oliwia Czupryńska, jednak jak dobrze wiadomo bardzo trudno jest przygotować Kadrę aby wszyscy grali rewelacyjnie.

Złote medale dają przepustkę na Mistrzostwach Świata Juniorów w 2010 roku które odbędą się W Stanach Zjednoczonych. Monika Ząbek będzie więc pierwszą juniorką, która zagra w turnieju tej rangi. Marek Kudlik zakwalifikował się również do składy Kadry Europy i już podczas Euro Touru w Austrii weźmie udział w zgrupowaniu.

W niemieckim turnieju najwięcej medali zdobyli Rosjanie (10 w tym 4 złote). Drugie miejsce w klasyfikacji zajmują Niemcy z 8 krążkami (w tym 3 złote), na trzecim miejscu Polacy (2 złote, 2 srebrne i 5 brązowych).

Za wynik w Niemczech należą się podziękowania nie tylko samym zawodnikom ale i również rodzicom , szefom klubów oraz trenerowi Dariuszowi Kobackiemu. Już od kilku lat system przygotowań najmłodszych bilardzistów daje pozytywne rezultaty. Dodać w tym miejscu należy, iż system sportowy w naszym kraju jest nie do pojęcia dla przedstawicieli innych krajów. Stoły w szkołach, kolejne edycje junior-tourów są dla nich czymś niesamowitym, o dofinansowaniu turniejów i zgrupowań Kadry nie wspominając. Program przygotowań daje efekty i Polacy każdego roku wracają z Mistrzostw z workiem medali.

Przez 7 dni z Bad Wildungen przeprowadzana była transmisja on-line, dostępna była również płatna transmisja video „na żywo". Wszystko to było można obejrzeć na stronie http://www.epconline.eu/. Na naszej stronie staraliśmy się poprzez umieszczanie relacji oraz galerii zdjęć oddać klimat zwodów, który towarzyszył naszym zawodnikom przez te dni.

Kilka pojedynków Polaków, w tym pojedynki finałowe chłopców można obejrzeć na stronie Sportowej Internetowej Telewizji. Już teraz dostępny jest również finał w wykonaniu Moniki Ząbek z Belgijką Kamilą Khodjaevą. Serdecznie zapraszamy.

Zobacz galerię zdjęć z ósmego, finałowego dnia Mistrzostw Europy Juniorów 2009.