Strona główna » Aktualności
Menu
Partnerzy
bilardsklep.pl
Oficjalny partner w Polsce
Lissy
Aramith
Cudowne produkty cukiernicze
Sportowa Internetowa Telewizja
Mak Marketing
Sport Klub
Współpracują z nami
Aktualności

Mistrzostwa Polski w Bilard - Kielce 2021

Dodano: 2021-12-09
Zmodyfikowano: 2021-12-15

Najważniejsza sportowa impreza od niedzieli w Kielcach

Już od niedzieli Kielce staną się bilardową stolicą Polski. W tym dniu rozpocznie się najważniejsza indywidualna impreza w 2021 - Mistrzostwa Polski Mężczyzn i Kobiet. Zawody rozegrane zostaną w hotelu Binkowski, gdzie specjalnie na tą okazję stanie 8 nowych stołów bilardowych oraz przygotowana zostanie arena telewizyjna. Na starcie stanie wyselekcjonowana po całorocznych rozgrywkach najlepsza grupa zawodniczek i zawodników. Z kilkuset osób które cały rok walczyło o udział w imprezie w Kielcach zagra najlepszych 32 mężczyzn oraz 12 pań. W tym gronie nie zabraknie nazwisk znanych z aren bilardowych nie tylko w Polsce, Europie ale i na świecie. Wśród uczestników są m. in. Wojciech Szewczyk (Bilardo.pl Dekada Sosnowiec) i Karol Skowerski (Nosan Kielce) - wicemistrzowie świata w parach i wielokrotni mistrzowie Polski. Wojtek to też lider obecnego rankingu i obrońca dwóch złotych medali, wywalczonych przed rokiem. Na starcie zobaczymy aktualnych medalistów mistrzostw Europy, zakończonych zaledwie miesiąc temu w Turcji. Będzie to m. in.: Mieszko Fortuński (Baribal Zagłębie Lubin) - mistrz Europy w 10-bil, Sebastian Batkowski, Tomasz Kapłan (obaj Nosan Kielce) i Mariusz Skoneczny (Lipiński Dachy Tomaszów Maz.) - brązowi medaliści mistrzostw Europy oraz Daniel Macioł (Bilardo.pl Dekada Sosnowiec) - wicemistrz Europy 10-bil oraz obrońca tytułu MP w 10-bil. W gronie pretendentów do medali rozpatruje się również medalistów mistrzostw świata juniorów: mistrza świata Dominika Jastrzębia (UKS Fair Play Jaworzno) i wicemistrza świata Szymona Kurala (TCF HUB Kraków) oraz bardzo doświadczonego wicelidera rankingu Radosława Babicę (Akademia Bilardowa Rokietnica) czy mistrza Europy Mateusza Śniegockiego (Zakręcona Bila Poznań).


W gronie pań głównymi faworytkami są: aktualna mistrzyni Europy w 8-bil i zawodniczka, która wywalczyła nominację na World Games - Oliwia Zalewska z Poznania oraz obrończyni dwóch złotych medali Monika Ząbek (Baribal Zagłębie Lubin). Apetyty na tytuł ma 14-krotna mistrzyni Polski Izabela Łącka (UKS Fair Play Jaworzno) oraz zaledwie 17-letnia mistrzyni Europy juniorek i dwukrotna medalistka ubiegłorocznych mistrzostw Polski Dominika Pawełczyk (UKS Miłek Wiślica).

Zawody są jedną z głównych kwalifikacji do Kadry Narodowej oraz imprez głównych. Przepustkę na przyszłoroczne marcowe Euro wywalczą w kategorii mężczyzn pierwszy i drugi zawodnik rankingu Polski a w przypadku kobiet zwyciężczyni. Wszyscy mistrzowie Polski natomiast uzyskają awans do kadry narodowej. Dodatkowo liderzy rankingów mogą liczyć na pełne finansowanie głównych startów w roku 2022, czyli wsparcie finansowe w kwocie około 50.000 złotych.

Zawody będą miały doskonałą oprawę medialną. Patronatem medialnym objęły je: TVP 3 Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia, Radio EM, CK Sport, Radio Eska, SPORTKLUB oraz TVSPORTSPL. Z zawodów zostanie przeprowadzona transmisja na żywo na  TVSPORTSPL  ze wszystkich stołów. Łącznie będzie to kilkaset godzin emisji. Oczywiście główna uwaga skupi się na stole finałowym oraz specjalnym studio Mistrzostw, które poprowadzi kielecki dziennikarz a gośćmi będą uczestnicy mistrzostw, trenerzy i zaproszone osoby.

Rywalizacja rozpocznie się w poniedziałek o 8.30, a zakończy w piątek o godzinie 17.30. Uroczyste otwarcie odbędzie się w poniedziałek o 15.00. Rozdanych zostanie sześć kompletów medali, po trzy wśród kobiet i mężczyzn. Nad całością czuwać będzie kilkunastoosobowa ekipa sędziowska, techniczna i telewizyjna. Impreza została wsparta środkami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Brześć Sp.J z Brześcia Kujawskiego, Bilardsklep.pl z Mysłowic, Saluc z Belgi, Rasson z Chin, McDermott z USA. Patronat Honorowy nad imprezą objęli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystki p. Anna Krupka, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz i Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta.

Od piątku do niedzieli rywalizować będą natomiast biznesmeni. Na starcie stanie blisko 50 osób, dla których bilard jest pasją i sposobem na spędzanie wolnego czasu.

 

Powrót
© 2022 Polski Związek Bilardowy
Powered by NET System