Strona główna » Aktualności
Menu
Partnerzy
bilardsklep.pl
Oficjalny partner w Polsce
Lissy
Aramith
Cudowne produkty cukiernicze
Sportowa Internetowa Telewizja
Mak Marketing
Sport Klub
Współpracują z nami
Aktualności

Mistrzostwa Polski w Parach

Dodano: 2013-04-29
Zmodyfikowano: 2013-04-30

Rozdano medale Mistrzostw Polski w Parach. "Złoto" dla braci Piekarskich, którzy swój tytuł zdobyli dzięki bardzo dobrej grze i... spektakularnej pomyłce Tomasza Błażeja.

Do rywalizacji o najcenniejszy krajowy tytuł w rywalizacji par przystąpiły 22 zespoły z całego kraju. Najsilniejszą obsadę do Środy Wielkopolskiej oddelegował Metal-Fach LP Sokółka. To właśnie reprezentanci tego klubu: Konrad i Krystian Piekarscy sięgnęli po tytuł mistrzowski. Srebrni medaliści sprzed dwóch lat w finale pokonali największą sensację turnieju - reprezentantów DSB Bandaclub Skytower Wrocław po zaciętym pojedynku, w którym kluczowe okazały się opanowanie i doświadczenie.

Mistrzowie Polski Par wraz z Burmistrzem Środy Wielkopolskiej, p. Wojciechem Ziętkowskim

Właśnie tych atrybutów zabrakło Mieszkowi Fortuńskiemu i Konradowi Juszczyszynowi w ostatniej, decydującej partii finału. W meczu do siedmiu punktów w dziewiątkę prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Sprzyjała temu formuła, zakładająca rozbicie pary wygrywającej. Takie rozwiązanie skutecznie ogranicza poczucie bezpieczeństwa, nawet mimo stosunkowo wysokiej przewagi w meczu. Finaliści po grze niewolnej od widowiskowych zagrań i spektakularnych pomyłek doprowadzili do stanu 6-6. W ostatniej partii bliżej zwycięstwa byli gracze ze Śląska, jednak Fortuński fatalnie spudłował jedną z ostatnich bil na stole, umożliwiając braciom Piekarskim zwycięstwo i zdobycie tytułu Mistrzostw Polski w Parach.

Droga nowo kreowanych czempionów do finału nie była usłana różami. Po wolnym losie w I rundzie i zmiażdżeniu Bandaclubu 6-0 w pierwszym dniu zmagań, Piekarscy musieli uznać wyższość Pary numer II z Sokółki, tworzonej przez braci Kudlików. System 2KO umożliwiał im jeszcze awans do strefy medalowej z lewej strony tabeli. O ćwierćfinał para Metal-Fach I rywalizowała z Wojciechem Goskiem i Tomaszem Błażejem (Bila Tarnów). Zawodnicy z południa rozpoczęli pojedynek ostatniej szansy od trzech partii z kija z rzędu. Piekarskim udało się wyrównać stan pojedynku, jednak tarnowianie nie odpuszczali w starciu z faworytami. Kluczowa była partia dziewiąta, przy prowadzeniu duetu Gosk-Błażej. Panowie świetnie rozpracowali układ na stole i wypracowali doskonałą pozycję do bili numer dziewięć. Kiedy wszystko wskazywało na to, że Tomasz Błażej zada ostateczny cios w tym meczu, zobaczyliśmy bodaj najbardziej niezrozumiałą i brzemienną w skutki pomyłkę w tegorocznych zmaganiach na polskich turniejach! Błażej spudłował, a bracia Piekarscy wygrali tamtą i kolejną partię, awansując do ćwierćfinału. W meczu o awans do strefy medalowej późniejsi Mistrzowie pokonali 7-5 Bilard Studio Warszawa (Sroczyński/ Kościelniak). W meczu półfinałowym z udziałem duetu LP Metal-Fach Sokółka I doszło do rewanżu za finał MP w Parach sprzed dwóch lat. Pierwszy skład Nosanu Galerii Echo Kielce, tworzony przez Radosława Babicę i Karola Skowerskiego robił wszystko by zachować status quo w pojedynkach z Piekarskimi. Niestety dla Kielczan, przy prowadzeniu rywali 6-5 Radosław Babica wykonał nieudany atak na niedostępną „jedynkę". W efekcie jego błąd otworzył grę dla braci Piekarskich, którzy zdobyli decydujący punkt na wagę awansu do finału. Skowerski i Babica musieli zadowolić się brązowymi medalami. Ich los podzielili Wojciech Szewczyk i Mateusz Śniegocki (Konsalnet I Warszawa) po półfinałowej porażce z Juszczyszynem i Fortuńskim 5-7.

Medaliści Mistrzostw Polski Par w Pool Bilard

Ogromne podziękowania za przygotowanie i pomoc w organizacji imprezy składamy na ręce Pana Wojciecha Ziętkowskiego - Burmistrza Środy Wielkopolskiej (któremu jak się okazało sport bilardowy nie jest obcy) oraz Dariuszowi Gałęzowskiemu - prezesowi Klubu Zakręcona Bila Poznań. Właśnie Pan Dariusz z rąk Prezesa PZBIl Grzegorza Kędzierskiego podczas uroczystego otwarcia otrzymał brązową odznakę "Za zasługi dla sportu" przyznaną przez Minister Sportu Joannę Muchę oraz podziękowanie z okazji XX-lecia PZBil. Słowa uznania również dla kierownictwa i pracowników Domu Kultury oraz sponsorów i organizatorów czyli MaK Marketing oraz European Billiard Council.

Niestety z turnieju nie udało się przeprowadzić zapowiedzianej transmisji video za co serdecznie przepraszamy, była to wina dostawcy Internetu. Zapraszamy jednak na nasze retransmisje, które już niebawem na stronach
Sportowej Telewizji Internetowej.

W trakcie rywalizacji Par udało się rozstrzygnąć konkurs na nazwę dla Kadry Narodowej. Bohaterowie z Portoroz wykazali się dużym dystansem i poczuciem humoru, umożliwiając swoimi głosami zwycięstwo propozycji "Bilardowe Chucki Norrisy", autorstwa Magdaleny Komur. Ze zwyciężczynią skontaktujemy się, by ustalić szczegóły przekazania koszulki i plakatu z autografami reprezentantów najlepszej drużyny Mistrzostw Europy.

                                                  Emil Paliwoda


- Tabela - wyniki Mistrzostw Polski w Parach

- Galeria zdjęć


Powrót
© 2020 Polski Związek Bilardowy
Powered by NET System